Nove trzavice na tržištu rada nakon odluke o povećanju najniže plaće u FBiH. Nije masovno, ali otpuštanje radnika je počelo. Istovremeno, preliminarne analize pokazuju da je januar 2025. obilježio i značajan pad potražnje za radnicima. Prognoze nisu dobre.
Da će uslijediti masovna otpuštanja, predstavnici Saveza samostalnih sindikata BiH ne vjeruju. Pritužbe radnika na nepovoljniji položaj, kažu, nisu imali, te je, u odnosu na negativne, više pozitivnih reakcija na povećanje najniže plate. Istovremeno, pojedini poslodavci odlučili su da stave ključ u bravu, ili barem, smanje obim poslovanja.
“Da li je to zbog minimalne plate ili nekih drugih trendova u svijetu koji se dešavaju na tržištu rada, mi sa sigurnošću ne možemo da tvrdimo. Ono što znamo iz prakse, što smo spoznali kroz druge zemlje, koje su povećale najnižu platu, na primjer, Crnu Goru, je da tamo nije došlo do smanjenja zaposlenosti”, rekao je Adis Kečo, iz SSSBIH.
Do zvaničnih podataka, značajna odstupanja nije zabilježio ni Federalni zavod za zapošljavanje.
“Kad smo uzeli jednu djelatnost, trgovinu, na nekoliko tih podataka koje smo dobili od službi – još nismo dobili sve, nisu neka velika odstupanja, u smislu odjava iz oblasti trgovine koja nam može biti relevantnija, u odnosu na ukupan broj odjavljenih iz radnog odnosa”, navela je Helena Lončar, direktor Federalnog zavoda za zapošljavanje.
Međutim, preliminarni rezultati analize portala Mojposao.ba pokazuju da su na tržištu rada BiH, ipak, primjetne značajne promjene. Prošlog mjeseca potražnja za radnicima pala je za 20%, u odnosu na isti period 2024. godine. Ovaj trend, navode za N1, odražava rastuće ekonomske pritiske s kojima se suočavaju poslodavci u BiH.
“Povećanje minimalne plate i neizvjesnost provođenja fiskalnih reformi dovela je do opreznosti prilikom zapošljavanja početkom godine, dok su promjene na njemačkom tržištu rada dodatno izazvale nesigurnost kod poslodavaca koji su izvozno orjentisani prema tom tržištu”, naveli su iz Mojposao.ba.