Preliminarni rezultati: Aleksandar Vučić je novi predsjednik Srbije

Vučić je u kratkoj izjavi u sjedištu SNS-a prije objave zvaničnih rezultata rekao kako stoji “bolje nego što misle”. Aktuelni je premijer Srbije.

Mandat odlazećem predsjedniku Srbije Tomislavu Nikoliću ističe 31. maja

Na drugom mjestu je kandidat Saša Janković koji je osvojio 16,3 posto glasova. Treći je Luka Maksimović, alias Ljubiša Preletačević Beli, sa 9,5 posto, a na četvrtom mestu je Vuk Jeremić sa 5,7 posto glasova.

Aleksandar Vučić rođen je 1970. godine u Beogradu gdje je završio Zemunsku gimnaziju i Pravni fakultet. 1992. godine radio je kao novinar Kanala S, TV-stanice sa sjedištem u Palama. Naredne godine se vrario u Srbiju i priključio Srpskoj radikalnoj stranci Vojislava Šešelja gdje je brzo napredovao.

Iste godine je izabran za poslanika SRS-a u Narodnoj Skupštini, a već naredne godine postao njen generalni sekretar.

1998. godine SRS je ušao u koaliciju sa SPS-om i JUL-om, a Vučić je imenovan za ministra informisanja. Nakon potpisivanja Kumanovskog sporazuma kojim je na Kosovu de facto prestala srpska vlast, u znak protesta je formalno podnio ostavku, ali je “zbog nacionalnih interesa” nastavio vršiti ministarsku dužnost sve do Miloševićevog rušenja 2000. godine.

U septembru 2008. u SRS-u je nastao raskol između pristaša Vojislava Šešelja i Tomislava Nikolića, Vućić se na početku nije želio opredjeliti te je najavio povlačenje iz politike. Međutim, već u oktobru se priključio Nikoliću i postao zamjenik predsjednika novoosnovane Srpske napredne stranke (SNS).

Kada je Nikolić dobio predsjedničke izbore 2012. godine formirana je vlada u kojoj je Ivica Dačić postao premijer, a Vučić postao potpredsjednik i ministar odbrane.

Na vanrednim izborima 2014. godine SNS je osvojio apsolutnu većinu u Skupštini, što je bio prvi takav slučaj od vremena Miloševića. Vučić je zadržao SPS kao koalicionog partnera, nastavio sa proevropskom politikom, ali i uz sve veće ograđivanje od svojih ranijih stavova te sve veće približavanje Srbije Zapadu.

Zbog toga je stekao značajnu podršku među nekim od najistaknutijih ličnosti takozvane Druge Srbije. Dio srpske javnosti ga kritikuje zbog navodne autoritarnosti, uspostavljanja potpune kontrole nad srpskim medijima te uvođenja svojevrsnog kulta ličnosti.
(Klix.ba)

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti javno objavljena.Potrebna polja su obilježena *

*