Hrvatska preko Rusije do polufinala

Nogometna reprezentacija Hrvatske posljednji je polufinalist Svjetskog prvenstva u Rusiji. Hrvatski nogometaši su u četvrtfinalu večeras u Sočiju boljim izvođenjem penala pobijedili domaćina prvenstva, selekciju Rusije, rezultatom 4:3.
Rezultat nakon 90 minuta igre bio je 1:1, a nakon 120. minute 2:2.

Rusija je povela u 31. minuti golom Denisa Čeriševa, koji je nakon razigravanja s Artemom Džiubom snažnim i preciznim udarcem sa dvadesetak metara zatresao mrežu.

Radost domaćina nije trajala dugo. Već u 39. minuti Andrej Kramarić, na asistenciju Marija Mandžukića, glavom postiže pogodak za izjednačenje.

U drugom poluvremenu obje ekipe su imale prilike za gol, a najbliži pogotku bio je Ivan Perišić u 59. minuti susreta, kada je pogodio stativu.

Nakon 90 minuta rezultat se nije mijenjao, te se ušlo u produžetke u kojima su također postignuta dva gola. Prvo je Domagoj Vida u 101. minuti udarcem glavom s 11 metara, nakon kornera Luke Modrića, doveo Hrvatsku u vodstvo, a pogodak za novo izjednačenje postigao je Mario Fernandes u 115. minuti.

Slobodan udarac izveo je Alan Džagoev, a u šesnaestercu Hrvatske najbolje se snašao Fernandes i glavom poslao loptu u gol.

U izvođenju jedanaesteraca uspješniji su bili nogometaši Hrvatske, a gol odluke ponovo je postigao Ivan Rakitić.

Hrvatska će se u polufinalu 11. jula u Moskvi sastati s Engleskom, koja je danas pobijedila Švedsku 2:0. Dan ranije u Saint Petersburgu će se za plasman u finale boriti Belgija i Francuska.

Susret četvrtfinala Svjetskog prvenstva između Rusije i Hrvatske igran je na olimpijskom stadionu “Fišt” pred 44.287 gledatelja.

Meč “Vatrenih” i “Zbornaje” bio je šesti i  posljednji susret na Svjetskom prvenstvu, koji se igrao na stadionu Fišt. U Sočiju su igrali Španija – Portugal (3-3), Belgija – Panama (3-0), Njemačka – Švedska (2-1), Peru – Australije (2-0), te Urugvaj – Portugal (2-1).

Dalić: Ovo je strašna stvar
Selektor hrvatske nogometne reprezentacije Zlatko Dalić čestitao je nogometašima na borbi i uloženom trudu kako bi doveli Hrvatsku do polufinala.

“Moramo biti svi ponosni, i mi ovdje i ljudi u Hrvatskoj jer ovo je strašna stvar. Znali smo na kakav način Rusi igraju, agresivno, borbeno, kompaktno u bloku i nisu nam dali da igramo u prvom poluvremenu. U drugom poluvremenu smo puno bolje igrali i na kraju smo zasluženo pobijedili. Bila je ovo jako čvrsta utakmica protiv 50.000 ljudi na tribinama. Sada nas očekuju još dvije utakmice. Već mjesec dana se vučemo po toj Rusiji i bila bi šteta da ne vidimo Moskvu”, rekao je Dalić.
Strijelci: 1-0 Čerišev (31), 1-1 Kramarić (39), 1-2 Vida (101), 2-2 Fernandes (115)

11-erci: Smolov – Subašić odbranio, 2-3 Brozović, 3-3 Džagojev, Kovačić – Akinfejev obranio, Fernandes – promašio, 3-4 Modrić, 4-4 Ignaševič, 4-5 Vida, 5-5 Kuzjajev, 5-6 Rakitić

RUSIJA: Akinfejev – Fernandes, Kutepov, Ignaševič, Kudrjašov – Kuzjajev, Zobnin – Čerišev (Smolov, 67), Samedov (Jerohin, 54), Golovin (Džagojev, 102) – Dzjuba (Gazinski, 79)

HRVATSKA: Subašić – Vrsaljko (Ćorluka, 97), Lovren, Vida, Strinić (Pivarić, 74) – Rakitić, Modrić – Rebić, Kramarić (Kovačić, 88), Perišić (Brozović, 63) – Mandžukić