Poskupljenje struje moglo bi biti različito za velika i mala privredna društva

Poskupljenje električne energije bila je tema sastanka Udruženja poslodavaca FBiH sa predstavnicima Vlade FBiH i Ministarstva energije, rudarstva i industrije, a na sastanku je dogovoreno da će se u narednom periodu pokušati naći najbolje rješenje kako poskupljenje ne bi bilo ogroman udar na privredu.

Kako je kazao ministar energije, rudarstva i industrije FBiH Nermin Džindić, u narednih 7 do 10 dana bit će održana tematska sjednica Vlade FBiH na kojoj će biti i predstavnici elektroprivreda i poslodavaca, ali i stručnjaci iz ove oblasti, a na kojoj će glavna tema biti poskupljenje električne energije.

“Tražit ćemo način kako da pomognemo privredi da prevaziđe ovo poskupljenje, razmotrit ćemo sve zakonske propise i predložiti mjere pomoći. Ono što je činjenica jeste da od 10.000 korisnika, deset njih troši 70 – 80 posto energije i da će ta privredna društva osjetiti najveći udar, što nam govori da trebamo napraviti detaljnu analizu toga kako da tim kompanijama pomognemo, ali i da se ostalima pomogne na neki drugi način. Dakle, moramo voditi računa i o tome da ne ugrozimo postojanje nijedne elektroprivrede, a moramo pomoći i privrednicima jer elektroprivrede i postoje zbog tih privrednika, ako njih nema nemaju ni one kome prodavati energiju”, kazao je Džindić.

Podsjetio je Džindić kako je zakon jasno definisao način formiranja cijena, te kazao kako se mora ili promijeniti zakon ili donijeti uredba kojom će se neka pravila promijeniti, kao što se radi i u drugim zemljama. Međutim, činjenica je, dodao je, da će do poskupljenja morati doći i da se svi moraju prilagoditi promjenama.

“Nije lako doći do finalnog rješenja, ne možemo tek tako preuzeti odgovornost da to uradimo na brzinu bez da se o tome detaljno ne razgovara i ne naprave se detaljne analize”, kazao je Džindić.

Predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH Adnan Smailbegović kazao je kako je ovo veoma kompleksno pitanje, kako svi imaju svoje argumente, ali postoje i zakonske norme koje se moraju poštovati.

“Privreda očekuje da se taj udar smanji i da se ne dođe do negativnih efekata. Vlada FBiH će morati napraviti presjek i analizu, a za to treba vremena i nije nam problem sačekati 10 do 15 dana kako bi se to na najbolji mogući način riješilo”, istakao je Smailbegović.

Podsjetio je kako je pojedinim privrednicima već istekao ugovor sa Elektroprivredom, te kako su morali potpisivati novi kako im ne bi bila isključena struja, te istakao kako će i oni biti uključeni u pregovore o formiranju dalje cijene struje.

“Nadam se da ćemo uspjeti doći do najoptimalnijeg rješenja. Sve što je u okvirima poskupljenja koje privreda može podnijeti to je u redu, jer imate kompanija koje će moći izdržati 20 do 30 posto, a nekima je puno i ako struja poskupi i za tri do četiri posto. Zbog toga Vlada dogovara neki diferencirani pristup, da poskupljenje ne bude isto za velike i za male kompanije. Međutim, vidjet ćemo i šta kažu analize i stručnjaci, a nadam se da će rezultat biti prihvatljiv za sve”, poručio je Smailbegović.

Klix.ba

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti javno objavljena.Potrebna polja su obilježena *

*