Ćatić apeluje na porodice da potvrde identifikaciju i ukopaju svoje najmilije

Članice Udruženja “Žene Srebrenice“ danas su, kao i svakog 11. u mjesecu u Tuzli, mirnom protestnom šetnjom podsjetile javnost na stravične zločine i genocid nad Bošnjacima, koji se dogodio u Srebrenici u julu 1995. godine.
Po ustaljenom protokolu okupljanje učesnika mirne protestne šetnje počelo je u 12 sati na Pingi, odakle je kolona krenula do Trga žrtava genocida Srebrenice u Tuzli.

Srebreničanke su danas podsjetile da će za mjesec dana u bosanskoj dolini šehida u Memorijalnom centru Potočari biti klanjana kolektivna dženaza žrtvama genocida u Srebrenici.

-Tačno za mjesec dana navršava se 21 godina od genocida, koji se desio u Srebrenici. Dosad je identifikovano 105 tijela, čije će duše naći smiraj, a ostalo je 140 neidentifikovanih tijela za koje porodice, zbog nedostatka kostiju, nisu dale saglasnost za ukop 11. jula u Potočarima – kazala je predsjednica Udruženja “Žene Srebrenice” Hajra Ćatić.

Apelovala  je na porodice da potvrde, obave identifikaciju i ukopaju svoje najmilije, navodeći da se, ako se još nešto pronađe od kostiju, može obaviti reekshumacija.

Ćatić je još jednom izrazila nazadovoljstvo procesom identifikacije i ekshumacije.

Mirnoj  protestnoj šetnji  u Tuzli pridružile su se i članice beogradske nevladine organizacije “Žene u crnom”.

Koordinatorica “Žena u crnom” Staša Zajović istakla je da u Srbiji preovladava klima nekažnjivosti u odnosu na počinjene zločine, kao i poricanje genocida u Srebrenici, naglasivši da je to vidljivo na svim nivoima, a posebno na političkom.

Istakla je da nema nijedan trag o priznanju odgovornosti državnog režima Srbije za genocid u Srebrenici.

-Mi 15 godina tražimo da se 11. juli proglasi danom sjećanja na genocid u Srebrenici, da se izgradi spomenik žrtvama u Srebrenici – kazala je ona, dodavši da nijedan od zahtjeva civilnog društva nije uslišen, niti uzet u razmatranje.

Zajović je naglasila da su članice ovog udruženja nezadovoljne nivooom međunarodne pravde, ocijenivši da to u velikoj mjeri utiče na povećanje klime nekažnjivosti u regiji, kao i na jačanje nacionalizma.

(Vijesti.ba / FENA)

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti javno objavljena.Potrebna polja su obilježena *

*