Meteorolozi otkrili krivca za nestanke u Bermudskom trouglu

Za misteriozni nestanak u Bermudskom trouglu, 75 aviona, stotine brodova i preko 1.000 ljudi iz posada u posljednih 100 godina, nisu krivi vanzemaljci, magija ili sile nepoznate čovjeku. Radi se o moćnim olujama sa “vazdušnim bombama” koje su u stanju da momentalno povuku brodove i avione u more.

Riječ je o pojavi na području velikom 500.000 kvadratnih kilometara između Miamija, Portorika i Bermuda.

Novinarka britanskog Independenta Rachel Pells piše da je grupa meteorologa potencijalno riješila misteriju Bermudskog trougla i da nije riječ o vanzemaljcima.

Oni smatraju da problem leži u šestougaonim oblacima koji stvaraju takozvane “vazdušne bombe” s vjetrovima koji premašaju brzinu od 280 kilometara na sat koji su odgovorni za stotine neriješenih incidenata u tom području.

Te oluje su toliko moćne da su u stanju momentalno da povuku brodove i avione u more.

Neobični oblaci krivci za nevjerovatno moćne oluje

Šestougaoni oblaci većih razmjera se najviše stvaraju na zapadnom vrhu ostrva Bermuda, a široki su između 33 i 90 kilometara.

Nije uobičajeno da ugledate oblake s ravnim ivicama. Većinu vremena je njihov oblik i raspodjela nasumična, rekao je dr. Steve Miller, meteorolog državnog Univerziteta  Kolorado.

Meteorolog Randy Cerveny opisao je heksagonalne oblake iznad okeana kao “vazdušne bombe”

Grupa koja je istraživala fenomen ovih oblaka pomoću radarskih snimaka otkrila je šta se zapravo događa ispod neobičnih oblaka. Riječ je o udarima vjetra koji se kreću opasno velikim brzinama i pritom stvaraju talase do visine 14 metara.

Oni se stvaraju takozvanim mikroeurupcijama, eksplozijama vazduha koje se spuštaju s dna oblaka i potom udaraju u okean.

Ti udari često stvaraju talase koji mogu narasti do masovnih proporcija u međusobnoj interakciji, rekao je on.

Misteriozni nestanci u Bermudskom trouglu zabilježeni su još na Kolumbovim putovanjima kada je slavni istraživač ugledao čudna svjetla i zbunjujuća očitavanja kompasa.

Prema nekim podacima, u tom području godišnje nestane četiri aviona i do 20 brodova u prosjeku.

(N1)

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti javno objavljena.Potrebna polja su obilježena *

*