BiH ove godine bez analize ostataka pesticida u hrani

Datum:

Bosna i Hercegovina ove godine neće uraditi laboratorijske analize hrane, kontrole ostataka pesticidi u i na hrani biljnog i životinjskog porijekla. Također, ostajemo uskraćeni i za podatke o stanju u oblasti sigurnosti hrane što za posljedicu može imati direktan uticaj na zdravlje potrošača, piše Agroklub.ba.

Navela je ovo Agencija za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine u informaciji o nemogućnosti donošenja i implementacije Višegodišnjeg programa kontrole ostataka pesticida, pripremljenoj za Vijeće ministara BiH.

Ko je kriv?

Naime, da bi realizirali predviđene kontrole, Agencija mora prikupiti komentare nadležnih institucija na prijedlog programa. Kako je navedeno, oni su izostali samo iz Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Republike Srpske, što znači da se program ne može donijeti niti implementirati u 2024. godini. Resorno ministarstvo manjeg bh. entiteta se oglušilo na čak četiri urgencije, naveli su.

Komentare su, s druge strane dostavili Ured za veterinarstvo BiH, Uprava BiH za zaštitu zdravlja bilja, Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva i Odjeljenje za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu Brčko distrikta.

“Nećemo moći dostaviti podatke ni informacije domaćoj javnosti, Evropskoj agenciji za sigurnost hrane (EFSA), ni Vijeću ministar Bosne i Hercegovine. Sredstva u budžetu Agencije za laboratorijske usluge u iznosu od 110.000 KM, iz naprijed navedenih razloga neće moći biti utrošena”, istaknuto je.

Slijedom navedenog, predložili su da se usvoji Informacija o nemogućnosti donošenja i implementacije Višegodišnjeg programa kontrole ostataka pesticida u i na hrani biljnog i životinjskog porijekla u Bosni i Hercegovini.

Šta nećemo saznati?

Višegodišnji program ima za cilj ustanoviti količinu ostataka pesticida i njihovih metabolita u hrani biljnog i životinjskog porijekla, provjeriti odgovaraju li propisima koji određuju maksimalne nivoe ostataka pesticida (MRL) i pridržavaju li se proizvođači načela dobre poljoprivredne prakse (GAP), te na taj način zaštititi zdravlje potrošača, provjeriti da li se fitofarmaceutska sredstva (FSS) koriste u skladu sa autorizacijom.

Također, vrši njime se vrši procjena prehrambene akutne (kratkotrajne) i hronične (dugotrajne) izloženosti potrošača ostacima pesticida unesenih hranom.

Podijeli:

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Povezano
INFO

Koordinisana akcija spasilaca iz Hrvatske i BiH, spašena dvojica planinara

Hrvatska služba spašavanj- HGSS Stanica Split, je u nedjelju...

Kanton Sarajevo: Inicijativa za zabranu upotrebe mobitela u školama u tokom redovne nastave

Kantonalni odbor Samostalnog federalnog sindikata osnovnog obrazovanja i odgoja...

Saobraćajni kolaps u Banjaluci

Saobraćajni kolaps nastao je u pojedinim banjalučkim naseljima nakon...

Nastava u Unsko-sanskom kantonu odgođena zbog vremenskih nepogoda

Ministarstvo obrazovanja, nauke, kulture i sporta Unsko-sanskog kantona izdalo...