U Tuzli je otvorena Druga kolonija rukotvorina, koju organizuje Udruženje Bosanske rukotvorine BHCrafts uz podršku Australske pomoći (Australian Aid), posredstvom Ambasade Australije u Beču. Tokom naredna tri dana, 20 žena iz različitih dijelova Bosne i Hercegovine imaće priliku da razmijene znanja, usavrše vještine u tradicionalnim tehnikama ručnog rada i ostvare nova prijateljstva kroz zajednički rad i druženje.
Kolonija je nastavak višedecenijskog angažmana BHCraftsa na osnaživanju žena kroz očuvanje rukotvorina i promovisanje njihovog ekonomskog potencijala. Prema riječima Mirze Mulaosmanovića iz Udruženja, ovogodišnje okupljanje fokusira se na praktičnu i finansijsku razmjenu iskustava:
„Želimo predstaviti održiv model u kojem tradicionalni zanati postaju alat za ekonomsko osnaživanje žena i unapređenje njihovih kućnih budžeta.“
Događaj ima i izraženu međugeneracijsku i edukativnu dimenziju. Ilda Čolo iz Ilijaša, koja prvi put učestvuje u koloniji, naglašava važnost ručnog rada za mlade: „Još kao dijete sam bila fascinirana onim što žene u mojoj porodici prave rukama. Aktivnije sam se uključila tokom pandemije, a sada ovdje učim nove tehnike, poput vezenja. Vjerujem da bi ručni rad trebalo uvesti i u školski program, kao što je slučaj u nekim evropskim zemljama. Osim osjećaja ponosa koji donosi stvaranje, zahvaljujući BHCraftsu imamo priliku i da svoj rad pretvorimo u izvor prihoda.“
Učesnice dolaze iz svih krajeva BiH, a za mnoge je ručni rad više od hobija – on je i vid terapije i način ekonomske nezavisnosti. Amela Dinar iz Breze, koja je učestvovala i na prvoj koloniji, ističe:
„Svaki put naučim nešto novo. Danas sam savladala tehniku koju ranije nisam poznavala. Osim toga, druženje i razmjena znanja čine ovo iskustvo neprocjenjivim. Heklanje i pletenje su moj način izražavanja – pravim lutke, životinjice i druge oblike, i uživam u svakom trenutku.“
Kolonija je počela 14. i traje do 16. maja, a program uključuje radionice, predavanja i izložbu radova. Organizatori poručuju da im je cilj ne samo očuvanje kulturne baštine, već i izgradnja održive budućnosti za žene koje svojim znanjem i vještinama doprinose boljitku svojih zajednica.