EU i 25 zemalja osudili nehumano ubijanje civila u Gazi

Datum:

Najmanje 25 zemalja, uključujući Veliku Britaniju, Australiju i Japan, zajedno s Evropskom unijom (EU), u ponedjeljak je osudilo “nehumano ubijanje“ civila u Pojasu Gaze od strane Izraela i pozvalo na hitan prekid rata u opkoljenoj enklavi.

U zajedničkoj izjavi, ministri vanjskih poslova 25 zemalja i komesarka EU za jednakost i upravljanje krizama Hadja Lahbib rekli su da je patnja civila u Gazi dostigla “nove dubine“.

“Model pružanja pomoći izraelske vlade je opasan, podstiče nestabilnost i lišava stanovnike Gaze ljudskog dostojanstva“, navodi se.

“Osuđujemo dostavljanje pomoći kap po kap i nehumano ubijanje civila, uključujući djecu, koji nastoje zadovoljiti svoje najosnovnije potrebe za vodom i hranom“, poručili su.

Više od 800 Palestinaca ubijeno je dok su tražili pomoć od početka operacija kontroverzne Humanitarne fondacije za Gazu krajem maja, a u saopštenju se to opisuje “zastrašujućim“ te se navodi da je uskraćivanje osnovne humanitarne pomoći civilnom stanovništvu od strane izraelske vlade neprihvatljivo.

“Izrael mora ispuniti svoje obaveze prema međunarodnom humanitarnom pravu“, navodi se u saopštenju, koje su potpisali ministri vanjskih poslova Australije, Austrije, Belgije, Kanade, Danske, Estonije, Finske, Francuske, Islanda, Irske, Italije, Japana, Latvije, Litvanije, Luksemburga, Nizozemske, Novog Zelanda, Norveške, Poljske, Portugala, Slovenije, Španije, Švedske, Švicarske i Velike Britanije, kao i komesarka EU.

Osuđujući i pritvaranje talaca, pozvali su na njihovo trenutno i bezuvjetno oslobađanje. Hamas je uzeo oko 250 izraelskih talaca u svom napadu 7. oktobra 2023. godine. Vjeruje se da je oko 20 još uvijek živo.

“Pozivamo izraelsku vladu da odmah ukine ograničenja protoka pomoći i da hitno omogući UN-u i humanitarnim nevladinim organizacijama da sigurno i efikasno obavljaju svoj posao spašavanja života“, naveli su.

Pozivajući sve strane da zaštite civile i poštuju obaveze međunarodnog humanitarnog prava, u saopštenju se navodi da su apsolutno neprihvatljivi prijedlozi za preseljenje palestinskog stanovništva u “humanitarni grad“.

“Trajno prisilno raseljavanje predstavlja kršenje međunarodnog humanitarnog prava. Snažno se protivimo svim koracima ka teritorijalnim ili demografskim promjenama na okupiranim palestinskim teritorijama“, zaključili su.

Potpisnici saopštenja su također potvrdili svoju potpunu podršku naporima SAD-a, Katara i Egipta da postignu trenutni, bezuvjetni i trajni prekid vatre.

IzvorBHRT

Podijeli:

spot_img
spot_img

Povezano
INFO

Sutra hitna sjednica OIC-a o Palestini

Organizacija islamske saradnje (OIC) saopštila je u ponedjeljak da...

Izraelci ubili 93 izgladnjela Palestinaca koji su čekali hranu iz UN-ovih kamiona

Izraelska vojnici otvorili su vatru na gladne Palestince u...

Je li izraelskoj vojsci konačno dosta rata: Imaju zahtjev za politički vrh

Izraelska vojska preporučila je postizanje sporazuma o prekidu vatre...

U redu za humanitarnu pomoć ubijeno najmanje 67 Palestinaca

Najmanje 67 Palestinaca je ubijeno, a desetine je ranjeno,...