Hapšenje koje je razotkrilo rusku mrežu u BiH

Datum:

Hapšenje ruskog tajnog agenta Aleksandra Bezrukovnog i njegovo izručenje Poljskoj pokazuju da se Bosna i Hercegovina odupire hibridnom ratu Moskve, uprkos naporima Kremlja u balkanskoj zemlji, piše Deutsche Welle (DW).

Ministar odbrane Bosne i Hercegovine Zukan Helez suočio se s oštrim kritikama kada je u novembru 2023. izjavio da postoje kampovi za obuku ruskih specijalnih snaga i obavještajnih agenata u bh. entitetu Republika Srpska. Međutim, godinu dana kasnije, ruski obavještajni oficir Aleksandar Bezrukovni uhapšen je u sjeverozapadnoj općini Bosanska Krupa, piše DW.

Bezrukovni je osumnjičen za sabotažu, terorizam i obuku proruskih snaga, a vjeruje se da je kod Banje Luke obučavao grupu Moldavaca u taktikama izvođenja nasilnih djela protiv proevropske vlade u Moldaviji, s ciljem sprječavanja bivše sovjetske republike da se pridruži Evropskoj uniji. Ova grupa navodno je povezana s euroskeptičnom strankom Sor, koju predvodi proruski oligarh i bivši poslanik Ilan Šor. Stranka je u Moldaviji zabranjena od juna 2023.

Dana 14. februara, Bezrukovni je izručen u Poljsku, gdje je optužen za koordinaciju napada na Poljsku, članicu EU i NATO-a, te njene susjede Njemačku, Sjedinjene Američke Države i druge zapadne saveznike.

Rus koji se skrivao u Bosni i Hercegovini, osumnjičen za koordinaciju sabotaža protiv Poljske, SAD-a i drugih saveznika, izručen je Poljskoj i uhapšen sudskom odlukom”, napisao je poljski premijer Donald Tusk na mreži X. “Odličan posao ABW-a [Agencija za unutrašnju sigurnost, poljska domaća obavještajna služba] i tužilaštva. Ruske neprijateljske aktivnosti su potvrđene”.

“Opasan terorista”

Helez je za Deutsche Welle izjavio da hapšenje i izručenje Bezrukovnog vidi kao potvrdu svoje tvrdnje iz 2023. godine da Moldavija zna za ruske kampove za obuku u Bosni.

U to vrijeme bio sam žestoko napadan verbalno i u medijima od strane Republike Srpske […] koja je tvrdila da takvi kampovi ne postoje. Ali sada, nakon što je uhapšen i izručen Poljskoj opasan terorista koji je radio za Rusiju, svi šute“, rekao je Helez.

Bosna i Hercegovina nije slaba karika u borbi protiv ruskog uticaja na zapadnom Balkanu i u Evropi, poručio je Helez. Ipak, bh. vlasti nisu zadovoljne što su moldavske obavještajne službe prije njih otkrile da se proruski elementi obučavaju u njihovoj zemlji. Helez je naveo da je Bezrukovni imao podršku “pojedinaca i grupa u Republici Srpskoj”.

Stručnjak za odbranu i sigurnost iz Sarajeva Nedžad Ahatović rekao je za Deutsche Welle da je Bezrukovni bio dio mreže ruske Federalne službe bezbjednosti (FSB) i odgovoran za “logističku bazu za obuku sabotera i njihovo raspoređivanje na različite lokacije”.

Saboteri obučeni u Bosni, Moldaviji i drugim mjestima izvodili su različite zadatke, uključujući prelete dronovima iznad američke vojne baze Ramštajn u Njemačkoj i sabotaže objekata odbrambene industrije i njihovih podizvođača”, rekao je Ahatović. Hapšenje i izručenje Bezrukovnog “presjeklo je logistički koridor za finansiranje ruskih subverzivnih aktivnosti”, dodao je. “Ostaje pitanje koliko još takvih centara postoji u Evropi”.

Portparol policije Unsko-sanskog kantona, gdje je Bezrukovni uhapšen u novembru, Abdulah Keranović, rekao je za Deutsche Welle da je operacija izvedena u saradnji s domaćom obavještajnom službom OSA, na osnovu Interpolove potjernice.

Saznali smo da se na našem području nalazi strani državljanin s inicijalima A.B., koji je ilegalno boravio u Bosni i Hercegovini i bio osumnjičen za posjedovanje falsifikovanih dokumenata”, rekao je Keranović. Bezrukovni je navodno već neko vrijeme bio pod prismotrom OSA-e, a hapšenje je obavljeno kada je pokušao napustiti zemlju.

Profesor Fakulteta za sigurnosne studije Univerziteta u Banjoj Luci Duško Vejnović rekao je za Deutsche Welle da tajni agenti često koriste legalne dokumente kako bi putovali neotkriveni, te da im falsifikovanje identifikacionih papira ne predstavlja problem.

Logično je da ruski zvaničnici odbacuju optužbe protiv Bezrukovnog. Sada je potrebno pronaći dokaze da je on pripadao mreži koja je djelovala protiv interesa Poljske i drugih zemalja”, rekao je Vejnović.

U oktobru je američka ambasada u Sarajevu objavila zabrinjavajuće izvještaje o Rusima povezanim s privatnim vojnim grupama koje upravljaju kampom u Republici Srpskoj i obučavaju pojedince za ometanje demokratskih procesa u Moldaviji. Prema navodima američkog međunarodnog medija Radio Slobodna Evropa/Radio Liberty, postoje i dokazi o lokacijama u Bosni i susjednoj Srbiji gdje operativci povezani s privatnim ruskim plaćeničkim grupama, poput Wagnera, obučavaju mlade ljude.

Izvorn1

Podijeli:

spot_img

Povezano
INFO