Hiljade Palestinaca primorano je napustiti izbjeglički kamp Jenin na Zapadnoj obali gdje izraelska vojska četvrti dan nastavlja da sprovodi vojnu operaciju, poznatu kao “Čelični zid”.
Izraelska vojska pojačala je napade širom okupirane Zapadne obale, a navode da će “serija operacija” u izbjegličkom kampu Jenin biti nastavljena.
Prema lokalnim izvještajima, 2.000 porodica je već napustilo kamp od 22. januara, a broj raseljenih civila raste.
Broj mrtvih raste – najmanje 12 Palestinaca je ubijeno od utorka u kampu, a ranjeno više od 50.
Izraelski napadi su pojačani otkako su se snage Palestinske uprave povukle iz tog područja, a vojni buldožeri uništavaju puteve i infrastrukturu.
Žene, djeca i starci hodaju kroz ruševine, sa jako malo stvari u rukama i traže spas na drugim mjestima.
U srijedu je Anadolu snimila očajne civile, koji pokušavaju pobjeći iz izbjegličkog kampa, jedva se krećući blatnjavim putevima.
U međuvremenu, predstavnici medija koji su izvještavali o raseljavanju civila su navodno bili prisiljeni napustiti to područje, čime je dodatno ograničeno nezavisno izvještavanje.
“Nema struje, vode, hrane. Ljudi to više ne mogu podnijeti”, rekla je stanovnica kampa Najma Mahajneh.
Dodala je da je situacija u kampu tragična i da ga zbog toga svi pokušavaju napustiti.
“Ali, ne znamo šta će biti dalje”, kazala je Mahajneh.
Izraelska vojska je odbacila navode da su izdate naredbe za evakuaciju, ali izvještaji raseljenih stanovnika i lokalnih posmatrača ukazuju na suprotno.
Mohammad, palestinski volonter koji pomaže porodicama u bijegu, opisao je situaciju kao katastrofalnu.
“Ovo je teže od svega. Imali smo opsadu 45 dana od palestinskih vlasti, a sada izraelska vojska pogoršava situaciju. Žele da sruše cijeli kamp i sve izbrišu”, rekao je Mohammad.
Raseljeni stanovnici također su kritikovali nedostatak humanitarne pomoći.
Jabbar Osman, koji je pobjegao sa sinom, rekao je da su ponovljeni pozivi Crvenom krstu i drugim humanitarnim organizacijama ostali bez odgovora.
“Nema hrane, nema sigurnosti i niko nam ne pomaže”, rekao je Osman, dodajući da civili preuzimaju veliki rizik da napuste svoje domove usred pucnjave i eksplozija koje su u toku.
Izraelski zvaničnici branili su operaciju, a ministar finansija Bezalel Smotrich je izjavio da ona odražava promjenu izraelskog “sigurnosnog koncepta” na Zapadnoj obali.
Izbjeglički kamp Jenin, koji je dugo bio na meti zbog povezanosti s naoružanim palestinskim frakcijama, suočava se sa sve većim napadima i razaranjima od oktobra 2023. godine. Buldožeri su sravnili važne ustanove i objekte i oštetili domove, ostavljajući infrastrukturu kampa u ruševinama.
Sa skoro 900 izraelskih vojnih kontrolnih punktova koji su trenutno razbacani po Zapadnoj obali, Palestinci se suočavaju sa ozbiljnim ograničenjima kretanja.