Japanci lansirali prvi drveni satelit u Svemir: Balvan – najsavremenija tehnologija za osvajanje Mjeseca i Marsa

Datum:

Drvo je izdržljivije u Svemiru nego na Zemlji, jer nema vode i kiseonika koji bi doveli do njegovog truljenja ili omogućili da se zapali, pa bi drveni satelit “trebalo da bude izvodljiv”

Japan je u Svemir lansirao prvi satelit ikada – potpuno napravljen od drveta. Stručnjaci navode da je to rani test upotrebe drveta u istraživanjima Mjeseca i Marsa, za šta postoje brojni razlozi.

LignoSat, kako se uređaj zove, zajedno su razvili Univerzitet u Kjotu i proizvođač drvenih kuća i konstrukcija za gradnju Sumitomo Forestry. Satelit će prvo biti prebačen na Međunarodnu svemirsku stanicu letjelicom SpaceX misije, a kasnije pušten u orbitu na oko 400 kilometara udaljenosti od Zemlje.

Satelit, koji je ime dobio po latinskoj riječi za drvo, veličine je dlana i konstruisan je sa ciljem da demonstrira “kosmički potencijal” obnovljivog prirodnog materijala u istraživanju mogućnosti života u Svemiru, piše Reuters.

“Drvo je materijal koji uvek možemo da proizvedemo sami. Moći ćemo da gradimo kuće, da živimo i radimo u svemiru zauvijek”, ističe astronaut Takao Doi, koji je ranije letio u misijama Spejs šatla, a sada se na Univerzitetu Kjoto bavi proučavanjem aktivnosti ljudi u Svemiru.

Drvo je izdržljivije u Svemiru nego na Zemlji

Njegov tim, koji već ima 50-godišnji plan za sadnju drveća i izgradnju drvenih kuća na Mjesecu i Marsu, odlučio je da razvije drveni satelit sa NASA-inim sertifikatom kako bi dokazao da je drvo materijal za upotrebu u Svemiru.

Drvo je izdržljivije u Svemiru nego na Zemlji, jer nema vode i kiseonika koji bi doveli do njegovog truljenja ili omogućili da se zapali, kaže profesor šumarstva Kodži Murata i podsjeća da su prvi avioni bili su napravljeni od drveta, pa bi i drveni satelit, takođe, “trebalo da bude izvodljiv”.

Salelit od drveta, takođe, znatno smanjuje uticaj na životnu sredinu na kraju svog radnog vijeka. Iskorišćeni sateliti, koji izlaze iz upotrebe, moraju ponovo da uđu u atmosferu kako ne bi postali svemirski otpad. I dok konvencionalni metalni sateliti, prilikom ponovnog ulaska, stvaraju čestice aluminijum-oksida, drveni bi jednostavno izgoreli i tako proizveli manje zagađenja.

Japanska magnolija najizdržljivija

Za proizvodnju satelita upotrebljeno je honoki drvo, vrsta japanske magnolije koja se tradicionalno koristi za pravljenje korica za mačeve. Ono se pokazalo kao najpogodnije i najizdržljivije, nakon desetomjesečnog eksperimenta sprovedenog na Međunarodnoj svemirskoj stanici. Za pravljnje LignoSata korišćena je tradicionalna japansku zanatska tehnika obrade drveta bez upotrebe šrafova ili lijepka.

LignoSat će u misijama u Zemljinoj orbiti provoditi po šest mjeseci. Biće opremljen elektronskim komponentama koje, pored ostalog, mjere kako drvo podnosi ekstremno svemirsko okruženje Svemira u kome temperature variraju od -100 do +100 stepeni Celzijusa, i to svakih 45 minuta dok orbitira između potpunog mraka i sunčeve svjetlosti. Satelit do drvetaIzvor: Shutterstock

LignoSat je značajan i zbog toga što će meriti sposobnost drveta u smanjivanju uticaja svemirskog zračenja na poluprovodnike, što ga čini korisnim za moguću buduću izgradnja data centara u Svemiru, kažu stručnjaci.

“Možda izgleda da je zastarjelo, ali drvo je zapravo najsavremenija tehnologija za civilizaciju koja namjerava da ide na Mjesec i Mars”, poručuje Kendži Karija iz Istraživačkog instituta Sumitomo Forestry Tsukuba, dodajući da bi upotreba drveta u Svemiru mogla da oživi drvnu industriju.

Podijeli:

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Povezano
INFO

Tuzlanski vatrogasci od jučer na terenu

Tuzlanski su vatrogasci od jučer na terenu. danas su...

Bisera Hašimbegović: ”Problemi u odvijanju saobraćaja u cijeloj zemlji”

Snijeg je izazvao probleme u odvijanju saobraćaja u cijeloj...

Bajraktarević prelazi u PSV

Talentovani bosanskohercegovački reprezentativac Esmir Bajraktarević (19) dogovorio je transfer...