Studija koju su sproveli Univerzitet Harvard i Univerzitet Britanske Kolumbije postavila je sljedeće pitanje: “Da li ljudi koji češće primjećuju i osjećaju zahvalnost za pozitivna iskustva žive duže?”
Možda zvuči previše jednostavno, ali istraživači su koristili podatke iz Studije zdravlja medicinskih sestara, koja je uključivala skoro 50.000 žena između 69 i 96 godina koje su 2016. popunile upitnik sa šest pitanja o zahvalnosti.
Učesnici su zamoljeni da ocijene koliko se slažu sa izjavama kao što su “Imam toliko toga u svom životu na čemu mogu da budem zahvalan” i “Zahvalan sam mnogim različitim ljudima”. Tako su uspjeli da odrede procenat žena koje su imale najviše i najmanje osjećanja zahvalnosti.
Kada su pregledali podatke tri godine kasnije, otkrili su da su žene koje su imale najviši nivo zahvalnosti imale 9 odsto manji rizik od umiranja od bilo kog uzroka, uključujući kardiovaskularne bolesti, rak i neurodegenerativne bolesti, piše HuffPost.
Stručnjaci za mentalno zdravlje preporučuju sljedeće korake za vježbanje zahvalnosti u svakodnevnom životu:
- svaki dan zapišite stvari na kojima ste zahvalni
- izraziti zahvalnost voljenim osobama kad god je to moguće
- probajte meditaciju zahvalnosti
- volontirajte, donirajte cilju u koji vjerujete ili činite dobra dela
- postavite dnevne podsjetnike na svom mobilnom telefonu da zastanete i razmislite o tome na čemu ste zahvalni
- idite u šetnju i posmatrajte ljepotu oko sebe
- češće reci “hvala”.
- razmotrite poteškoće koje ste iskusili i kako su vam one pomogle da rastete
- vizualizujte stvari na kojima ste zahvalni.
Iako je zahvalnost definitivno zdrava praksa koju treba preduzeti, nažalost, ona ne može poništiti strukturalne poteškoće sa kojima se mnogi od nas suočavaju. Međutim, vrijedi pokušati.