Kako bi odgovorila na demografske izazove, Kina je najavila uključivanje humanoidnih robota u svoje usluge brige o starim osobama. Saopćenje kineskog državnog vijeća je dio mjera politike ove zemlje, koja je usmjerena na integraciju naprednih tehnologija u brigu o starima.
Smjernice izdate 30. decembra 2024. godine naglašavaju razvoj humanoidnih robota, moždano-kompjuterskih interfejsa i umjetne inteligencije personalizovane za brigu o starim osobama.
Kina želi uspostaviti sveobuhvatnu nacionalnu mrežu usluga za brigu o starim osobama do 2029. godine, a očekuje se da će do 2035. zemlja svim starijim građanima omogućiti pristup osnovnim uslugama kroz dobro razvijen sistem njege i efikasno odgovoriti na potrebe sve starijeg stanovništva.
Suočena s problemom najbrže rastućeg broja starijih osoba u svijetu, Kina planira brzo unaprijediti svoju njegu starijih osoba tako što će uvesti humanoidne robote i inteligentne sisteme. Do kraja 2023. godine je Kina imala više od 216,76 miliona građana starosne dobi 65 godina i više, što je činilo 15,4 posto ukupne populacije.
Ova demografska promjena ukazuje na kritičnu potražnju za inovativnim rješenjima njege s obzirom na ograničeni kapacitet od svega 8,2 miliona kreveta za njegu o starima širom zemlje.
Kineska vlada ne samo da integriše humanoidne robote s naprednim mogućnostima interakcije u sektor njege, nego i razvija pametne kućne sisteme za unapređenje sigurnosti i kvaliteta života starijih osoba. Ovi roboti se sve više koriste za emotivno druženje, praćenje zdravlja i pomoć u pametnim kućanskim uslugama, a to označava značajan pomak ka visokotehnološkim rješenjima za njegu.
Kako bi se napredak pojednostavio, radi se na razvoju objedinjene nacionalne informativne platforme za brigu o starim osobama. Ova platforma će uskladiti ponudu usluga s rastućom potražnjom, optimizirajući pružanje usluga njege širom zemlje.
Lokalne inicijative pokazuju ovu promjenu. Općinska komisija za nauku i tehnologiju u Pekingu je iznijela akcioni plan do 2027. godine fokusirajući se na uloge robotske njege. Wuhan i Šangaj također rade na ovom polju, a Šangaj je izdao prve kineske smjernice za upravljanje humanoidnim robotima prošle godine, naglašavajući kontrolu rizika i međunarodnu saradnju.