Kina prva u svijetu transplantirala čovjeku modifikovanu svinjsku jetru

Datum:

Kineski ljekari su prvi put u svijetu transplantirali svinjsku jetru ljudskom primaocu, saopštili su naučnici sa vojnog medicinskog univerziteta u Sijanu, na sjeverozapadu Kine.

Upotrebljena je jetra minijaturne svinje koja je genetski modifikovana kako bi se smanjio rizik od odbacivanja organa.

Nakon što je presađena osobi bez kognitivnih funkcija (moždano mrtvom pacijentu), jetra je uspešno proizvodila žuč i održavala stabilan protok krvi.

Naučnici su zatim pratili sposobnost jetre da obavlja osnovne funkcije, protok krvi, kao i njen imuni i inflamatorni odgovor tokom narednih deset dana.

Istraživači se nadaju da bi ovaj organ u budućnosti mogao da se koristi kao potencijalna terapija za pacijente sa otkazivanjem jetre koji čekaju ljudske donorske organe.

„Jetra koju smo uzeli iz genetski modifikovane svinje veoma dobro je funkcionisala u ljudskom tijelu. To je veliko dostignuće. Ova operacija je zaista bila uspješna“, rekao je profesor Lin Vang, autor studije čiji su rezultati objavljeni u časopisu Nature.

„Pratili smo protok krvi u različitim venama i arterijama. Sve je funkcionisalo veoma dobro“, rekao je Vang.

Eksperiment je prekinut nakon deset dana, na zahtjev članova porodice pacijenta.

Kako bi se poboljšala kompatibilnost sa ljudskom jetrom za potrebe transplantacije, naučnici su modifikovali šest gena. Nalazi ukazuju na to da takva modifikovana jetra može da funkcioniše u ljudskom tijelu, ali su za dugoročne rezultate potrebna dodatna istraživanja, navodi se u studiji.

Vang je izrazio želju da se u budućnosti slična istraživanja sprovedu i na osobama koje nisu moždano mrtve, ali je upozorio na brojne komplikacije i „stroga pravila“ koja takve operacije podrazumijevaju.

Rafael Matesans, osnivač španske Nacionalne organizacije za transplantaciju, izjavio je da je „ovo prvi slučaj transplantacije genetski modifikovane svinjske jetre u tijelo moždano mrtvog čovjeka u svijetu“.

„Krajnji cilj eksperimenta nije bio da se izvede standardna, uobičajena transplantacija jetre, već da se pokaže kako svinjska jetra može da se koristi kao privremeni ‘most organ’ u slučajevima akutnog otkazivanja jetre – dok se čeka ljudski organ za konačnu transplantaciju“, rekao je.

Transplantacija jetre je najudjelotvorniji način liječenja terminalnog stadijuma bolesti jetre, ali potražnja za donorskim organima daleko prevazilazi ponudu.

Svinje se smatraju najboljim alternativnim izvorom organa zbog svoje fiziološke funkcionalnosti i veličine, koja je slična ljudskoj.

IzvorN1

Podijeli:

spot_img

Povezano
INFO

Bajramski prijem muftije Fazlovića 

Prvog dana Ramazanskog bajrama, 30. marta 2025. godine, muftija...

Razgovor sa imamom Džamije “Kralj Abdullah” hafizom Ahmed ef. Rahmanovićem (VIDEO)

Prema Takvimu Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini, danas...

Dekanesa izašla iz bolnice u Nišu: Optužujem jednu osobu, to je Aleksandar Vučić

Dekanesa Natalija Jovanović, koja je danas napadnuta nožem u...

Danci uzvraćaju udarac Amerikancima, premijerka Mette Frederiksen najavila posjetu Grenlandu i jačanje odnosa

Dan nakon što je Grenland posjetio potpredsjednik SAD-a JD...