Kit obavio epsku migraciju dužu od 13.000 kilometara i impresionirao naučnike

Datum:

Grbavi kit je obavio jednu od najdužih i najneobičnijih migracija koja je ikada zabilježena, a koja je vjerovatno uzrokovana klimatskim promjenama, smatraju naučnici.

Kit je uočen u Pacifiku kod Kolumbije 2017. godine, a potom se nekoliko godina kasnije pojavio blizu Zanzibara u Indijskom okeanu, što znači da je prešao udaljenost od najmanje 13.000 kilometara.

Eksperti vjeruju da bi ovo epsko putovanje moglo biti posljedica klimatskih promjena, nedostatka hrane ili možda pokušaja da pronađe partnera.

Ekatarina Kalashnikova iz Tanzanijskog programa za kitove je rekla da je ovaj podvig “zaista impresivan i neobičan čak i za ovu migratornu vrstu”.

Na fotografiji iznad je prikazan isti kit kod obale Zanzibara, a snimljena je 2022. godine.

Kalashnikova je rekla da je ovo vjerovatno najduže putovanje jednog grbavog kita, koje je ikada zabilježeno. Grbavi kitovi žive u svim okeanima svijeta i svake godine prelaze velike udaljenosti, dok je njihova migracija jedna od najdužih kada je riječ o sisarima. Oni plivaju iz tropskih predjela u kojim se razmnožavaju sve do hladnijih voda gdje se hrane.

Jedna od teorija koje objašnjavaju dugo putovanje grbavog kita su klimatske promjene koje tjeraju njegovu vrstu da putuje dalje u potrazi za hranom. Moguće je i da kitovi istražuju nove predjele za razmnožavanje dok se njihov broj povećava zahvaljujući globalnim naporima očuvanja.

Kit je dio grupe koja je fotografisana kod obale Kolumbije 2013. godine, da bi nakon toga bio viđen u sličnom okruženju 2017. godine,, a potom kod Zanzibara 2022. godine. Riječ je o minimalnoj udaljenosti od 13.046 kilometara, no naučnici smatraju da je ona vjerovatno znatno veća.

Podijeli:

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Povezano
INFO