Kojim preparatima sada tretirati zasade jabuka i krušaka?

Datum:

Suho i sunčano vrijeme, pružaju idealne uvjete za radove u polju i voćnjacima. Vlasnici plantažnih zasada jabuka i krušaka trebali bi ponoviti zaštitu od uzročnika bolesti čađave krastavosti, Venturia inaequalis. Zaštita u jesen se preporučuje kako bi se smanjio infektivni potencijal bolesti za narednu sezonu, piše Agroklub.ba.

U jesen, gljivica Venturia inaequalis formira spore na opalom lišću i zaraženim grančicama. Ako se ne uklone i ne tretiraju, one prezimljuju i u proljeće mogu ponovo zaraziti mlado lišće i plodove. Primjenom fungicida na jesen, smanjuje se broj patogena koji će prezimiti. Tako se bolest ne može lako razviti sljedeće sezone, što značajno smanjuje potrebu za zaštitom u proljeće.

Iz savjetodavne službe FBiH, preporučuju primjena preventivnih ili kontaktnih fungicida kao što su: Delan 700 WDG, Delan Pro, Captan 80 WG, Captan 50 WP, Polyram DF, Kastor i dr.

Također, preporučuje se i tretman protiv jabučnog savijača, Cydia pomonella, koji u jesen prelazi u fazu lutke i sprema se za prezimljavanje. Tretman u jesen smanjuje broj jedinki koje će prezimiti, čime se smanjuje i populacija štetočine za proljeće. U ovu svrhu mogu se primijeniti: Affirm opti, Coragen 20 SC, Mospolan 20 SP.

Kombiniranjem tretmana sa dobrim sanitarnim mjerama (poput uklanjanja otpada i opalog voća), voćari efikasnije kontrolišu jabučnog savijača i štite buduće prinose.

U nasadima šljive kasnih sorti dozrijevanja, treba izvršiti zaštitu protiv šljivinog savijača (Cydia funebrana) sa nekim od sljedećih insekticida: Decis 100 EC, Coragen 20 SC, Delgate 250.

Prije primjene insekticida obavezno pokositi cvjetni pokrov. Svako tretiranje je potrebno evidentirati, a ambalažu zbrinuti na pravilan način. Preparate koristiti u skladu sa uputstvom proizvođača.

Podijeli:

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Povezano
INFO