Konferencija o ženskom liderstvu u sportu: Korak naprijed za rodnu ravnopravnost

Datum:

Olimpijski komitet Bosne i Hercegovine danas je organizirao konferenciju o jačanju ženskog liderstva u sportu.Konferencija predstavlja završnicu „radnog paketa“ tri projeta i značajan korak naprijed u posvećenosti promovisanju rodne ravnopravnosti u sektoru sporta. Osnovni cilj konferencije je predstavljanje nacrta strategije za jačanje položaja žena u procesu donošenja odluka unutar sportskih organizacija i podsticanje regionalne saradnje na području zapadnog Balkana.

Stručni saradnik za projekte marketinga u Olimpijskom komitetu BiH Ema Habul kazala je da je današnja manifestacija završnica radnog paketa projekta Women for Sport koji finansira Evropska unija. Konkretno, „Women for Sport“ projekat predstavlja „Erasmus Plus Sport“ projekt izgradnje kapaciteta u zemljama zapadnog Balkana.

– Održali smo konferencije zajedno sa partnerima pri olimpijskim komitetima Slovenije, Hrvatske, Albanije i Crne Gore. Radi se o razmjeni iskustava, zaokruženju stavova i da čujemo potrebe žena, sportskinja iz zemalja regiona i iz Bosne i Hercegovine. Upravo nam to omogućava da sačinimo jednu kompaktnu strategiju koju će usvojiti nacionalni olimpijski komiteti, te će se kroz tu strategiju morati unaprijediti pozicija žena, njihovo liderstvo unutar saveza, klubova te olimpijskih komiteta – kazala je Habul u izjavi za Fenu.

Konferencija će poslužiti kao platforma za isticanje izazova i prilika za učešće i liderstvo žena u sportskim organizacijama, razmjenu iskustava i najboljih praksi među stručnjacima, kreatorima politika, sportskim organizacijama i predstavnicima civilnog društva, podizanje svijesti o važnosti rodne ravnopravnosti u sektoru sporta.

Habul napominje da BiH ne zaostaje kada je u pitanju žensko liderstvo, međutim „nekada smo malo lijeni da mijenjamo akte koji će služiti u napređenju žena“.

– Žene imaju jako dobru poziciju u BiH, ali moramo ih osnažiti, moramo ih ohrabriti, jer su to predstavnice klubova ili saveza, članice olimpijskog komiteta. One imaju znanje, vještine, ali im fali motivacija da naprave iskorak – kazala je Habul.

Navela je da u BiH 32 žene rade na ključnim pozicijama unutar klubova, saveza i drugih organizacija, ali da taj broj ne zadovoljava evropske standarde, jer je preporuka Međunarodnog olimpijskog komiteta da od 2030. godine bude najmanje 40 posto žena zastupljenih unutar izvršnih odbora i drugih rukovodećih pozicija unutar sportskih organizacija.

Konferencija je dio EU projekta Women4Sport, koji podstiče rodnu ravnopravnost na ključnim liderskim i upravljačkim pozicijama u nacionalnim olimpijskim komitetima (NOK) zemalja zapadnog Balkana. Projekat promoviše strukturne promjene u upravljanju, unapređuje razumijevanje postojećih kulturnih barijera i podstiče NOK-ove na saradnju s njihovim članicama federacijama radi stvaranja održivih promjena.

Women4Sport također ima za cilj povećati kapacitete i ulogu žena u NOK-ovima zemalja zapadnog Balkana kako bi se uskladili s EU regulativama i praksama „Plan za rodnu ravnopravnost u sportu“.

Konferenciji su prisustovali istaknuti stručnjaci, kreatori politika i predstavnici sportskih i organizacija civilnog društva, koji su imali priliku da učestvuju u konstruktivnom dijalogu, razmjeni ideja i radu na strategijama za unapređenje rodne ravnopravnosti u sportskom liderstvu.

Podijeli:

spot_img
spot_img
spot_img

Povezano
INFO

Mirsad Tinjić dobitnik nagrade Olimpijskog komiteta BiH

Dugogodišnji sportski radnik, Generalni sekretar Gimnastičkog saveza BIH, direktor...