Kupovina zimskih guma: M+S ili pahulja? Stručnjak objašnjava oznake na zimskim gumama

Datum:

Obavezno posjedovanje zimske opreme je od 1.11. do 1.4. Sa stručnjakom Emirom Mašmuljom iz Bihamk-a razgovarali smo o tome kako odabrati najbolje gume za vozilo, kako pripremiti automobil za zimu, a otkro nam je i trikove kako da bezbrižno vozimo u zimskim uslovima.

Treba li na gumama štediti?

“To je komponenta koja mora biti primarna kada je pregled vozila u pitanju. Guma je jedini kontakt između vozila i kolovoza i najbitnija spona. Uvijek treba kupovati nove gume, ako smo u mogućnosti. To je dio koji nas može koštati glave”, navodi Mašmulja.

“Možemo napraviti neku komparaciju, ako su u pitanju putnička i teretna vozila. Za jeepove treba birati robusnije gume sa jačim bokovima. Kod nas to narod kupuje na paraparčad, kupuje dvije gume, treba gledati da na pogonskim točkovima budu najbolje kvalitete, da ima koeficijent prijanjanja koji je zadovoljavajući”, ističe.

Automatik ima druge zahtjeve, dodaje, tu posebnu pažnju treba obratiti. Upozorava da treba obratiti pažnju na samu brzinu da bi on prebacio kad on želi. Nova auta imaju modove, ali treba biti operazan sa papučicom gasa.

“Profil same gume, promjer… četverocifreni broj označava starost, DOT godište gume. Na primjer 23, 24, je 23 sedmica, 2024. godine. To označava da je guma u tom periodu proizvedena. Što se tiče ostalih oznaka M+S, postoji jedna zabluda u našem narodu da je to univerzalka koja se može koristiti i ljeti i zimi. M+S označava blato i snijeg. U Njemačkoj su te gume zabranjene, jer nisu prošli rigorozna ispitivanja i ne podliježu nekim standardima, kao npr. gume koje imaju simbol tri pahulje sa planinarskim vrhovima. Mogu se kod nas koristiti ali u nekim ekstremnijim uslovima, ja bih preporučio uvijek one sa oznakom pahulje”, ističe Mašmulja.

Da li sve četiri fume trebaju da budu od istog proizvođača i istog nivoa istrošenosti?

Moja je preporuka da bude identične od svih proizvođača i iste starosti. Preporuka je da se na pogonsku osovinu uvijek nalaze iste gume. U zimskim uslovima zrak u gumi smanjuje svoj volumen, guma će malo leći, tako da treba provjeriti barem jednom u 20 dana provjeriti pritisak u gumi”, kaže.

Koliko sa jednim setom gumama možemo biti mirni?

Ako ih danas kupite a ne nositite ih i ne pređete ni jedna km sa njima, vi njih onda ne biste trebali koristiti. To je takav materijal, guma gubi svoja svojstva, na oko nije vidljivo, ali ako se provozate osjetili biste kako vas nosa. Mogu se voziti jednu sezonu dvije, ali ako stoje 5 godina u garaži, ja ne bih preporučio da se koriste”, zaključuje Mašmulja.

IzvorN1

Podijeli:

spot_img
spot_img
spot_img

Povezano
INFO

Bećirović i Cvijanović uputili poruke saučešće povodom tragedije u Novom Sadu

Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović i članica...

Spašena djevojčica (14) iz ruševina u Novom Sadu, broj poginulih porastao na 12

Djevojčica (14) izvučena je iz ruševina starog dijela Željezničke...

Naređena evakuacija stanovnika iz klizištem ugroženih dijelova Starog Grada u Sarajevu

Kantonalna uprava Civilne zaštite KS donijela je naredbu o...

Broj poginulih u Novom Sadu porastao na 11, spasilačke ekipe i dalje na terenu

U padu nadstrešnice Željezničke stanice u Novom Sadu teško...