Rak je više od samo medicinske dijagnoze – to je duboko osobna stvar. Iza svake dijagnoze raka krije se jedinstvena ljudska priča – priča o tuzi, boli, iscjeljenju, otpornosti, ljubavi i više. Zato pristup liječenju raka, usmjeren na ljude koji u potpunosti integrira jedinstvene potrebe svakog pojedinca, uz suosjećanje i empatiju, dovodi do najboljih zdravstvenih ishoda.
Rak je i dalje jedan od vodećih uzroka smrti u svijetu, s milijunima novih slučajeva dijagnosticiranih svake godine. Pogađa pojedince i obitelji svih dobi, socioekonomskog statusa i zemljopisnih položaja. Međutim, rano otkrivanje, pristup kvalitetnom liječenju i promjene načina života mogu značajno smanjiti smrtnost povezanu s rakom i poboljšati ishode.
Rak je glavni uzročnik otprilike 1 od svakih 6 smrti. Globalno, procjenjuje se da je 2022. godine bilo 20 milijuna novih slučajeva raka i 9,7 milijuna smrti od raka. Prema procjenama teret raka povećat će se za oko 77% do 2050. godine, dodatno opterećujući zdravstvene sustave, ljude i zajednice. Najveći utjecaj na obolijevanje i smrtnost ima povećanje broja stanovništva uz visoku zastupljenost čimbenika rizika poput uporabe duhana, pretilosti/prekomjerne tjelesne težine, tjelesne neaktivnosti, nezdrave prehrane i onečišćenja zraka.
U svijetu su najčešći karcinomi dojke, pluća, debelog crijeva i rektuma te prostate. U 2020. godini rak dojke bio je najrašireniji rak u svijetu, dok je rak pluća doveo do najvećeg broja smrtnih slučajeva.
Registar za rak u Federaciji BiH uspostavljen je 2004. godine kao posebna djelatnost za prikupljanje, istraživanje i interpretiranje podataka o svakome novom slučaju raka na području FBiH u danome razdoblju. U FBiH prema podacima iz 2021., maligne neoplazme (C00-C94) nalaze se na drugome mjestu vodećih uzroka smrti po grupama oboljenja. Maligne neoplazme bronha i pluća (C34) vodeća su maligna oboljenja od koje je umiralo stanovništvo Federacije BiH, sa stopom smrtnosti od 47,2/100 000 stanovnika. Od 2013. godine registrira se kontinuirani rast broja umrlih od raka u FBiH (Grafikon).
Mnogi se oblici raka mogu pokušati spriječiti izborom zdravog načina života kao što je uravnotežena prehrana, redovita tjelesna aktivnost, izbjegavanje pušenja i prekomjerne konzumacije alkohola te cijepljenjem protiv virusa poput HPV-a i hepatitisa B. Rutinski pregledi i rano otkrivanje također igraju ključnu ulogu u povećanju stope preživljavanja i poboljšanju kvalitete života za one s dijagnozom.
Svake godine 4. veljače obilježavamo Međunarodni dan borbe protiv raka, globalnu inicijativu posvećenu podizanju svijesti, poboljšanju obrazovanja i zagovaranju bolje prevencije, otkrivanja i liječenja raka. Ovaj dan služi kao podsjetnik da rak dotiče milijune života na bezbroj načina. Osobe sa dijagnozom raka više su od bolesti koju nose i s kojom se bore, više su od statistike.
Sustavi emocionalne, psihološke i socijalne podrške mogu pomoći pojedincima da se nose s izazovima dijagnoze i liječenja raka. Zajednice, pružatelji zdravstvenih usluga i organizacije moraju surađivati kako bi osigurali da se nitko ne suoči s ovom bitkom sam.
Svako iskustvo s rakom je jedinstveno i trebati ćemo biti ujedinjeni da stvorimo svijet u kojem gledamo dalje od bolesti i vidimo osobu prije pacijenta. Na ovaj dan potičemo sve da pridonesu na bilo koji mogući način, bilo širenjem svijesti, dijeljenjem vlastite priče i iskustva, sudjelovanjem u naporima prikupljanja sredstava ili zagovaranjem promjena politike koje promiču prevenciju i njegu raka, podupiranjem istraživanja raka.
Uključite se na bilo koji način.
Male akcije mogu dovesti do velikih promjena.