Meta kažnjena sa dodatnih 567 miliona dolara zbog ugrožavanja sigurnosti djece

Datum:

Sud u američkoj saveznoj državi Novi Meksiko naložio je kompaniji Meta da plati dodatnih 567 miliona dolara zbog toga što javnost nije upozorila na opasnosti koje njene platforme predstavljaju za djecu, čime je ukupna kazna u tom slučaju dostigla 942 miliona dolara.

Sudija Bryan Biedscheid ocijenio je da Meta predstavlja smetnju uporedivu sa zagađenjem zraka te naložio da novac bude uplaćen u fond namijenjen smanjenju budućih štetnih posljedica, piše BBC.

U obrazloženju presude sudija je Metu uporedio s fabrikom čiji su proizvod oglašavanje i sadržaj, dok je psihološku štetu i seksualnu eksploataciju djece opisao kao zagađenje koje mora biti uklonjeno.

Nova kazna od 567 miliona dolara dolazi nakon što je Meta u istom postupku ranije kažnjena sa 375 miliona dolara.

Kompanija, u čijem su vlasništvu Facebook, Instagram, WhatsApp i Threads, najavila je žalbu na presudu.

  • Ne slažemo se s odlukom i uložit ćemo žalbu – saopćio je glasnogovornik Mete, navodeći da kompanija ulaže značajne napore u zaštitu korisnika i uklanjanje štetnog sadržaja.

Dodao je da Meta ostaje uvjerena u svoje rezultate u zaštiti tinejdžera na internetu i da će se nastaviti braniti od, kako tvrdi, navoda koji pogrešno predstavljaju činjenice.

Slučaj u Novom Meksiku pokrenut je 2023. godine, kada su državni tužioci tvrdili da Meta treba odgovarati zbog načina na koji su njene platforme izlagale djecu seksualno eksplicitnim sadržajima i kontaktima sa seksualnim predatorima.

IzvorFena

Podijeli:

spot_img
spot_img

Povezano
INFO

Facebook uvodi nova pravila moderiranja: “Bilo je previše cenzure, nije trebalo”

Meta će napraviti velike promjene u svojoj politici moderiranja...

Velika promjena na Facebooku i Instagramu: Ukidaju se fact checkeri, korisnici preuzimaju kontrolu

Izvršni direktor META-e Mark Zuckerberg je najavio velike promjene...

Evropska komisija kaznila Metu s gotovo 800 miliona eura

Evropska komisija je izrekla još jednu ogromnu novčanu kaznu...