Najveća studija ikada pokazala da medicinski kanabis ima potencijal u liječenju karcinoma

Datum:

Najveća studija ikada koja istražuje medicinski kanabis kao lijek za rak, objavljena ove sedmice u Frontiers in Oncology, pronašla je ogromnu naučnu potporu za potencijal kanabisa u liječenju simptoma raka i potencijalnoj borbi protiv toka same bolesti.
Namjera analize bila je učvrstiti dogovor o potencijalu kanabisa u liječenju raka, rekao je Ryan Castle, direktor istraživanja na Onkološkom institutu Whole Health i glavni autor studije. Castle je primijetio da je historijski bilo teško to učiniti jer se marihuana još uvijek federalno smatra ilegalnim narkotikom iz Popisa I.

“Naš cilj je bio utvrditi naučni konsenzus o temi medicinskog kanabisa, polja u kojem je dugo dominirao rat između odabranih studija”, rekao je Castle.

Studiju je finansirao Cancer Playbook, koji sarađuje s Onkološkim institutom Whole House na prikupljanju, analizi i dijeljenju podataka o ishodima koje su prijavili pacijenti.

Dok ograničenja istraživanja tvari s popisa I ozbiljno ometaju klinička istraživanja kanabisa kod ljudi, postoji velik broj promatračkih studija o medicinskom kanabisu i raku – kao i laboratorijska istraživanja – koja proučavaju učinak kanabisa na tumore u epruvetama i na životinjama. Analiza je uključila što je više moguće takvih studija.

“Kako bismo prešli preko pristranosti – svjesne ili ne – bilo je bitno upotrijebiti opsežnu, radikalno inkluzivnu metodologiju temeljenu na matematičkom razmišljanju. Željeli smo analizirati ne samo nekolicinu, već gotovo svaku veliku studiju medicinskog kanabisa kako bismo pronašli stvarne tačke naučnog slaganja”, rekao je Castle.

Castleova studija proučila je više od 10.000 studija o kanabisu i raku, za koje je rekao da je “10 puta veća veličina uzorka od sljedeće najveće studije, za koju vjerujemo da pomaže da bude uvjerljiviji pregled znanstvenog konsenzusa”.

Kako bi analizirali ogromnu količinu studija, Castle i njegov tim koristili su AI – konkretno, tehniku ​​obrade prirodnog jezika poznatu kao “analiza osjećaja”. Ova je tehnika omogućila istraživačima da vide koliko je studija imalo pozitivne, neutralne ili negativne poglede na sposobnost kanabisa da liječi rak i njegove simptome, na primjer, povećanjem apetita, smanjenjem upale ili ubrzavanjem “apoptoze” ili smrti stanica raka.

Castle kaže da se njegov tim nadao da će pronaći “umjereni konsenzus” o potencijalu kanabisa u liječenju raka i očekivao je da će “najbolji scenarij” biti oko 55 posto studija koje pokazuju da medicinski kanabis poboljšava ishode raka.

“Nije bilo 55-45, bilo je 75-25”, rekao je.

Studija je velikom većinom podržala kanabis kao lijek za upale povezane s rakom, gubitak apetita i mučninu. Što je možda još iznenađujuće, također je pokazalo da kanabis ima potencijal u borbi protiv samih stanica raka, ubijajući ih i zaustavljajući njihovo širenje.

“To je šokantan stepen konsenzusa u javnozdravstvenim istraživanjima, i sigurno više nego što smo očekivali za tako kontroverznu temu kao što je medicinski kanabis”, rekao je Castle.

Medicinski kanabis je kontroverzan kada je riječ o raku. Meta-analiza iz 2024. objavljena prošle godine u Jami otkrila je da odrasli s poremećajem uzimanja kanabisa – definiranim kriterijima uključujući nemogućnost prestanka ili smanjenja – imaju 3,5-5 puta veću vjerovatnost da će razviti rak glave i vrata. Donald Abrams, onkolog i profesor emeritus medicine na Kalifornijskom sveučilištu u San Franciscu, kaže da je studija po njegovom mišljenju bila “neispravna”, “budući da ti pacijenti tako često koriste duhan i alkohol, poznate faktore rizika za te vrste raka”.

Sa svoje strane, Abrams je otkrio da je kanabis koristan za pacijente s rakom koji upravljaju simptomima poput gubitka apetita, mučnine, boli i tjeskobe. On je skeptičan prema tvrdnjama da se kanabis zapravo može boriti protiv raka.

“Već 42 godine sam onkolog u San Franciscu gdje su mnogi, ako ne i većina mojih pacijenata imali pristup kanabisu. Ako kanabis liječi rak, nisam to mogao cijeniti”, rekao je.

Ipak, Abrams priznaje da “postoje elegantni pretklinički dokazi iz epruveta i životinjskih modela da kanabis može utjecati na stanice raka ili transplantirane tumore”, ali “još se ti nalazi nisu pretočili u kliničku korist kod ljudi”.

Castle, međutim, vjeruje da kombinacija predkliničkih dokaza i rezultata koje su prijavili pacijenti pokazuju da kanabis ima potencijal u borbi protiv raka.

Malo pilot ispitivanje u kojem je 21 pacijent primao ili placebo ili lijek na bazi kanabisa uz tradicionalnu kemoterapiju pokazalo je da su oni koji su primali lijekove na bazi kanabisa duže preživjeli. Druga studija na 119 pacijenata oboljelih od raka otkrila je da je sintetski CBD pomogao smanjiti veličinu tumora i cirkulaciju tumorskih stanica.

Ali da bi se doista dokazala učinkovitost kanabisa i pronašla najbolja formulacija za liječenje, bila bi potrebna mnogo veća klinička ispitivanja na ljudima.

Castle se nada da će njegova meta-analiza potaknuti američku Upravu za suzbijanje droga da dovrši dugo zaustavljeni proces reklasificiranja kanabisa tako da više nije federalno ilegalan, što bi moglo pomoći u uklanjanju ograničenja kliničkih istraživanja.

“Ne tvrdimo da bi standardi za usvajanje novih tretmana protiv raka trebali biti niži. Tvrdimo da medicinski kanabis zadovoljava ili premašuje te standarde, često u većoj mjeri od sadašnjih farmaceutskih tretmana”, piše The Guardian.

IzvorKlix.ba

Podijeli:

spot_img
spot_img

Povezano
INFO

Borba protiv karcinoma: edukacija i podrška ključ su u spašavanju života (VIDEO)

Svake godine 4. februara obilježava se Svjetski dan borbe protiv karcinoma...