Narodna skupština Republike Srpske za danas je zakazala dvije sjednice. Na prvoj će raspravljati o prijedlogu za pristupanje donošenju novog entitetskog ustava, a po njenom završetku uslijediće nova posebna sjednica na kojoj će se razmatrati Nacrt novog ustava i Prijedlog zakona o zaštiti ustavnog uređenja Republike Srpske, po hitnom postupku, koji je predložio entitetski predsjednik Milorad Dodik.
Opozicija je još jednom upozorila da je “ovo stanje ravno ludilu te da se u ovakve avanture vlast ne bi smjela upuštati.”
Međutim, sve parlamentarne opozicione stranke će učestvovati u radu, a to je najavio i SDP BiH.
Za pomenute odluke i Prijedlog zakona o zaštiti ustavnog uređenja potrebna je prosta većina, dok će za novi ustav nakon procedure javne rasprave biti potrebna dvotrećinska većina.
Iako tekst novog entitetskog ustava nije zvanično objavljen, mediji su objavili njegove najznačajnije odredbe, navodeći da su imali uvid u dokument.
Između ostalog, navedeno je da je nacrtom novog ustava predviđeno da “Republika Srpska ima svoju vojsku i da može proglasiti vojnu neutralnost ili odlučiti o vojnom savezu sa drugim državama”, te da će o vojsci RS biti donesen poseban zakon, prema kojem bi njom komandovao predsjednik Republike Srpske.
Takođe, u Nacrtu je navedeno da “Republika Srpska ima pravo na samoopredjeljenje i može se udruživati u složene državne zajednice federalnog ili konferedalnog uređenja sa susjednim i drugim državama ili grupom država”.
Novi ustav predviđa ukidanje Vijeća naroda Republike Srpske i potpredsjednika, a predviđeno je da bi Banjaluka bila glavni grad Republike Srpske, dok bi status prijestonice dobilo Istočno Sarajevo sa sjedištem u Palama.
Između ostalog, novi ustav propisuje da Narodna skupština i Vlada RS mogu obustaviti primjenu bilo kojeg akta, mjere ili aktivnosti organa i institucija na nivou BiH, a koji, navedeno je u dokumentu, nemaju osnov u Ustavu BiH.
Propisano je da će se “zakoni koje donosi Parlamentarna skupština BiH primjenjivati na teritoriji RS tek nakon što ih potvrdi Narodna skupština Republike Srpske”.
U Prijedlogu zakona o zaštiti ustavnog uređenja Republike Srpske predviđeno je osnivanje specijalnog tužilaštva za zaštitu ustavnog uređenja i specijalnog suda sa istom namjerom.
Ovo su samo neke od odredbi koje su predviđene novim entitetskim ustavom. Oštre reakcije uslijedile su i prije same sjednice NSRS.
Premijer Federacije BiH i predsjednik Socijaldemokratske partije BiH Nermin Nikšić poručio je da Republika Srpska nije država niti će to biti.
Naglasio je da Republika Srpska nije suverena, niti su rijeke, jezera i vazdušni prostor njeno vlasništvo, nego Bosne i Hercegovine, da ne može poništavati odluke i propise državnih institucija, niti će ikada moći, da nema pravo na samoopredjeljenje niti će ga ikada imati. Takođe, naglasio je da RS nema vojsku niti će je imati, da se ne može udruživati u složene državne zajednice niti će ikada moći, te da nema nikakav kontinuitet i utemeljenost mimo Opšteg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini niti ga je ikada imala.
Današnje sjednice NSRS dolaze u jeku uzavrele političke krize u Bosni i Hercegovini, koja je eskalirala nakon što je Sud BiH krajem februara prvostepeno osudio predsjednika RS Milorada Dodika na godinu dana zatvora i izrekao mu mjeru zabrane obnašanja dužnosti predsjednika RS u trajanju od šest godina, zbog nepoštovanja odluka visokog predstavnika u BiH Kristijana Šmita.
Prvostepena presuda Dodiku bila je povod za usvajanje novih zakona u Narodnoj skupštini RS kojima se, između ostalog, zabranjuje djelovanje državnih pravosudnih institucija i policijskih agencija na teritoriji ovog entiteta.
Nakon što je sporne zakone potpisao predsjednik RS, objavljeni su u Službenom glasniku RS i dan kasnije stupili su na snagu.
Ustavni sud BiH je privremeno zabranio primjenu navedenih zakona.