Pet novinara ubijeno u izraelskom zračnom napadu u blizini bolnice u Gazi

Datum:

Pet novinara kanala “Al-Quds Today” ubijeno je u četvrtak rano ujutru kada je u izraelskom zračnom napadu pogođen njihov kombi u blizini bolnice Al-Awda u izbjegličkom kampu Nuseirat u Pojasu Gaze, javlja Anadolu.

Kako su kazali palestinski zvaničnici, novinari su pratili dešavanja u bolnici kada je pogođeno vozilo, koje je bilo velikim crvenim slovima označeno natpisom “PRESS”.

Ubijeni su novinari Fadi Hassouna, Ibrahim al-Sheikh Ali, Mohammed al-Ladah, Faisal Abu al-Qumsan i Ayman al-Jadi.

Dopisnik Al Jazeere Anas al-Sharif kazao je da je Al-Jadi ispred bolnice u trenutku napada čekao suprugu, koja je imala trudove s njihovim prvim djetetom.

Snimci s mjesta napada pokazuju da je kombi zahvaćen plamenom dok su timovi civilne zaštite radili na izvlačenju tijela i gašenju požara.

Izraelska vojska je potvrdila napad, navodeći da je ciljano vozilo u kojem su bili pripadnici Islamskog džihada.

“Prije napada poduzeti su mnogi koraci kako bi se smanjila mogućnost ozljeđivanja civila, uključujući upotrebu preciznog oružja, zračna osmatranja i dodatne obavještajne informacije”, objavila je izraelska vojska.

Komitet za zaštitu novinara (CPJ) osudio je ubistvo novinara, pozivajući na odgovornost.

Izrael nastavlja genocidni rat u Pojasu Gaze u kojem je od 7. oktobra prošle godine ubijeno skoro 45.400 Palestinaca, uključujući 17.492 djece i 11.979 žena, a ranjeno je oko 107.800 ljudi.

Podijeli:

spot_img
spot_img

Povezano
INFO

Rekordan broj novinara ubijen u 2024., najveći krivac izraelsko-palestinski sukob

Prošle je godine diljem svijeta ubijen rekordan broj novinara,...

UN: Za obnovu Gaze potrebno više od 53 milijarde dolara

Za oporavak i rekonstrukciju Pojasa Gaze razorenog nakon više...

Raseljeni Palestinci u Gazi pogođeni teškim vremenskim nepogodama

Lokalne vlasti u Gazi izvijestile su u petak da...

Saudijski princ pisao Trumpu zbog Gaze: Palestinci nisu ilegalni imigranti, to je njihova zemlja

Bivši šef saudijske obavještajne službe i ambasador u SAD-u...