Predmet o respiratorima na Evropskom sudu

Datum:

Predmet “Respiratori” u kojem su osuđeni bivši federalni premijer Fadil Novalić i bivši direktor federalne uprave civilne zaštite Fahrudin Solak, trenutno je na Evropskom sudu za ljudska prava, po apelaciji osuđenih. Apelacija je uslijedila nakon što je Ustavni sud Bosne i Hercegovine djelimično usvojio apelaciju Novalića i Solaka, ocijenivši da je povrijeđeno njihovo pravo na pravično suđenje. Ustavni sud tada nije naglasio da im to daje pravo na ponovljeno suđenje.

Elmir Jahić, advokat bivšeg premijera Federacije Bosne i Hercegovine Fadila Novalića za BHRT je potvrdio da je zaprimio poštu iz Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu u predmetu Fadila Novalića.

ELMIR JAHIĆ, odvjetnik bivšeg federalnog premijera Fadila Novalića

“S obzirom na jasna pravila Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu, nikakve informacije ne mogu davati u javnosti. Molim Vas za strpljenje”.

Iz Ureda zastupnika Vijeća ministara pred Evropskim sudom za ljudska prava potvrda da je postupak tek u početnoj fazi.

BOJAN BAJIĆ, v. d. zastupnika Vijeća ministara BiH pred Evropskim sudom za ljudska prava

“Ovim putem Vas povodom Vašeg upita obavještavam da je predmet F.S i Novalić protiv Bosne i Hercegovine tek zaprimljen u Ured agenta Savjeta ministara Bosne i Hercegovine pred Evropskim sudom za ljudska prava i isti je u početnoj fazi postupka. Imajući u vidu povjerljivost postupka obavještavam Vas da ne postoji mogućnost komentarisanja ostalih detalja vezanih za ovaj predmet”.

Pravni put postoji u ovom predmetu i on je u toku. Sud u Strazburu može utvrditi povrede prava koje su načinjene u redovnom sudskom postupku, kažu pravnici.

VLADO ADAMOVIĆ, odvjetnik

“Uobičajeno se to vrati u sudski sistem zemlje iz koje je došla apelacija i onda se to rješava. Otklanjaju se ti propusti koje je Sud u Strazburu proglasio takvim da izlaze iz fer i pravičnog postupka”.

Ovakve apelacije Evropskom sudu za ljudska prava su jako česte, ali je prerano govoriti o tome kakva bi mogla biti konačna odluka iz Strazbura:

DENIS DŽIDIĆ, Balkanska istraživačka mreža BiH

“Apsolutno je prerano u ovom trenutku govoriti o tome koju će odluku Evropski sud za ljudska prava donijeti. Mislim da je važno naznačiti da ovo što je Ustavni sud pronašao da jesu napravljene određene greške, to imamo u stotinama ako ne i hiljadama predmeta ranije i to ne znači da će Evropski sud za ljudska prava reći: aha, čim su napravljene određene greške to automatski znači ponavljanje tako da je jako rano da se govori o bilo kakvom zaključku”.

Ukoliko bi Evropski sud za ljudska prava utvrdio da su načinjeni određeni propusti, on bi svoju odluku donio i iskomunicirao je prevashodno Ustavnom sudu BIH. Ustavni sud BiH potom donosi svoju odluku i spušta je na nivo postupajućeg suda, u konkretnom predmetu, na Sud BiH koji dalje postupa na način da odluku uzme u razmatranje, poništi presudu i ponovi je. U pravilu, to nužno ne znači i drugačiji ishod presude.

IzvorBHRT

Podijeli:

spot_img
spot_img

Povezano
INFO