U Kantonalnoj privrednoj komori Tuzla se na tradicionalnom godišnjem druženju sa predstavnicima sredstava informisanja govorilo o stanju privrede u 2024. godini, izazovima s kojima smo se suočili i projektima koji nas očekuju u narednoj godini.
Kako je istakao Nedret Kikanović predsjednik Komore, prema podacima za prvih devet mjeseci ove godine, privreda Tuzlanskog kantona bilježi određene oscilacije koje odražavaju kako globalne, tako i lokalne ekonomske trendove. Industrijska proizvodnja zabilježila je pad od 6,4% u odnosu na isti period prošle godine. “Ovaj pad je prvenstveno rezultat smanjenja obima proizvodnje u prerađivačkoj industriji, koja bilježi pad od 7,8%, i sektoru proizvodnje i snabdijevanja električnom energijom, gdje je zabilježen pad od 5,8%. S druge strane, pozitivne pomake bilježimo u oblasti vađenja ruda i kamena, koja je zabilježila rast od 8,3%.Na polju vanjske trgovine, ukupni izvoz Tuzlanskog kantona za devet mjeseci 2024. godine iznosio je 1,705,7 miliona KM, što predstavlja pad od 12,7% u odnosu na isti period prošle godine. Istovremeno, uvoz je iznosio 2,123,3 miliona KM, što predstavlja blagi pad od 1,5%. Vanjskotrgovinski deficit iznosi 417,6 miliona KM, dok je pokrivenost uvoza izvozom 80,3%. Dominantni izvozni sektori ostaju mašinska i hemijska industrija, dok su naši najvažniji vanjskotrgovinski partneri Austrija i Njemačka” istakao je Kikanović.Stanje privrede odraz je šire ekonomske situacije u Evropi, naročito u Njemačkoj, koja je jedno od glavnih tržišta za proizvode iz Tuzlanskog kantona rečeno je u Komori. Globalna ekonomska kriza, rastuće cijene energenata i neizvjesnost na lokalnom nivou dodatno opterećuju poslovno okruženje. Ključni izazovi s kojima se suočavamo uključuju fiskalne politike, nedostatak radne snage i potrebu za povećanjem konkurentnosti domaćih proizvoda, istakao je Kikanović i dodao: “Ovi izazovi također otvaraju prilike. Globalna tranzicija ka zelenoj ekonomiji i digitalizaciji može biti šansa za naše privrednike. Tuzlanski kanton ima potencijale u obnovljivim izvorima energije i digitalnom sektoru, koje trebamo dodatno razvijati”.
Kada su u pitanju projekti realizovani u 2024. godini, istaknuta je jedna od ključnih aktivnosti a to je bio razvoj srednjeg stručnog obrazovanja. “U saradnji s GIZ-om, Vladom Njemačke i Švicarske, Ministarstvom obrazovanja TK i Pedagoškim zavodom, uveli smo programe unapređenja praktične nastave kod poslovnih subjekata. Do sada smo obuku prošli s dvije grupe mentora, ukupno 40 osoba, dok u januaru planiramo obuku treće grupe”, rekao je predsjednik Kikanović. Govoreći o planovima za 2025. godinu naglasio je da su očekivanja u smjeru povećanja broja mentora, kako bi privrednicima pomogli u obrazovanju budućih kadrova.
Značajne aktivnosti, kao i prethodnih nekoliko godina, vođene su na polju promocije privrede TK na sajamskim manifestacijama. “Sektor usluga zabilježio je značajne uspjehe u 2024. godini, naročito kroz sajamske aktivnosti. Na 14 sajamskih manifestacija u BiH i regionu, predstavljeno je više od 50 kompanija članica Komore, pri čemu su izložbeni prostori za većinu njih bili obezbijeđeni besplatno. Plan za 2025. godinu uključuje nastupe na sajmovima u Beogradu, Zagrebu, Poreču i Novom Sadu, uz pokušaj povratka na sajmove u Budvi, Osijeku i Splitu”, najavio je Kikanović.
Energetski sektor takođe bilježi pozitivne rezultate, rečeno je u obraćanju medijima. “U 2024. godini, rudnici na području Tuzlanskog kantona povećali su proizvodnju za više od 10,8% u odnosu na prošlu godinu. U narednoj godini planirana su dodatna ulaganja u modernizaciju rudnika i poboljšanje uvjeta rada rudara, s ciljem povećanja proizvodnje i održanja stabilnosti elektroenergetskog sektora. Metaloprerađivački sektor dobio je podršku kroz odluku Vlade Federacije BiH o izradi Strategije razvoja metalnog i elektro sektora za period 2026–2035. Ova strategija će doprinijeti definiranju ciljeva i pravaca razvoja industrije, što će se direktno odraziti i na Tuzlanski kanton. Komora aktivno sudjeluje u modernizaciji nastavnih planova i programa, s naglaskom na zanimanja poput rukovaoca mašina za obradu metala. Takođe, važno je spomenuti našu ulogu u projektu “Međusektorsko partnerstvo za ljudska prava i rodnu ravnopravnost na tržištu rada”, koji realiziramo uz podršku Evropske unije. Cilj projekta je smanjenje diskriminacije žena na tržištu rada i promocija socijalnih i ekonomskih prava”, pojasnio je predsjednik Kikanović.
Nezaobilazna tema bila je i poljoprivreda: “Početak 2024. godine, naročito mjeseci januar, februar i mart, obilježeni su kao period edukacije poljoprivrednika o tehnologijama proizvodnje i upravljanja poljoprivrednim procesima. Težište edukacija bilo je na prevazilaženju utjecaja ekstremnih vremenskih prilika i klimatskih promjena, koje sve više pogađaju poljoprivrednu proizvodnju u Tuzlanskom kantonu. Ove promjene imaju značajan utjecaj na obim proizvodnje hrane, stabilnost i održivost poljoprivrednih gazdinstava i porodica poljoprivrednika. Tokom ovog perioda, urađeno je i istraživanje u pčelarskom sektoru o starosnoj strukturi pčelara, tehnologijama koje koriste i preprekama koje limitiraju proizvodnju meda u našem kantonu. Rezultati istraživanja pokazali su da je prosječna starost pčelara 61 godina, a 75% pčelara je starije od 50 godina. Više od polovine pčelara nema nasljednike, dok samo 20% njih profesionalno pčelari. U saradnji s Kantonalnim ministarstvom poljoprivrede, Vladom i Skupštinom TK-a, izmijenjen je Zakon o novčanim podrškama i ruralnom razvoju. Ove izmjene omogućavaju kontinuirano subvencioniranje proizvodnje kravljeg mlijeka, pčelarstva i proizvodnje pilećeg mesa, koje su od strateškog značaja za naš kanton. U ljetnim mjesecima suočili smo se s ekstremnim temperaturama koje su dodatno otežale poljoprivrednu proizvodnju. Zabilježen je značajan pad proizvodnje krastavca kornišona, dok je nedostatak radne snage i tehnološka zastarjelost opreme dodatno uticala na pad obima proizvodnje hrane. O ovim problemima raspravljalo se na Prvom poljoprivrednom forumu TK-a, održanom početkom ovog mjeseca”, rečeno je na skupu.
Na kraju, zaključak je da su pred nama izazovna, ali i puna potencijala vremena. “Tuzlanski kanton ima resurse, znanje i ljude koji mogu odgovoriti na globalne promjene i lokalne izazove. Ključ uspjeha leži u saradnji – između privrede, obrazovanja i javnog sektora. Pozivam sve privrednike, institucije i pojedince da se uključe u projekte Komore i zajedno radimo na jačanju naše ekonomije”, zaključio je Nedret Kikanović predsjednik Kantonalne privredne komore Tuzla i poželio uspješnu 2025. godinu svim predstavnicima sredstava informisanja i nastavak saradnje na obostrano zadovoljstvo, saopšteno je iz Kantonalne privredne komore Tuzla.
Privreda TK bilježi oscilacije koje odražavaju globalne i lokalne ekonomske trendove
Datum: