Prva zemlja bez dima: Može li švedski model biti inspiracija za BiH

Datum:

Sredinom novembra ove godine Švedski zavod za javno zdravstvo objavio je da je Švedska ostvarila historijsko postignuće – postala je prva država na svijetu koja je, prema međunarodnim standardima, dosegnula status zemlje bez dima (smoke free), što znači da manje od pet posto odraslog stanovništva puši.

Prema posljednjim službenim podacima Švedskog zavoda za javno zdravstvo, u toj skandinavskoj zemlji puši svega 4,5 posto odraslih.

Ovaj uspjeh Švedske nije samo statistički pokazatelj jer je ova država poznata po alternativnom pristupu smanjenju pušenja kroz poticanje prelaska pušača na proizvode bez dima. Ovaj model sada se dokazuje kao dobra praksa koju bi trebale proučiti i slijediti i ostale zemlje EU-a ako žele dosegnuti zacrtani cilj od pet posto pušača u populaciji do 2040. godine.

Naime, prosječna stopa pušenja u EU ostaje visoka i trenutno iznosi 24 posto. Analize mreže “We Are Innovation”, prema podacima Eurobarometra, pokazuju da bez značajnih promjena u javnim politikama EU neće dosegnuti ovaj cilj prije 2100. godine.

Švedski model

Strategija koju Švedska primjenjuje za smanjenje štetnih učinaka pušenja temelji se na dva stupa – zabrani pušenja u određenim prostorima i prihvaćanju proizvoda bez dima kao manje štetnih zamjena za cigarete.

Dakle, švedski pristup kombinira metode kontrole duhana s javnozdravstvenom strategijom smanjenja štete. Ovo je objavljeno u izvještaju “Švedsko iskustvo: put k društvu bez duhana”.

Jedan od zaključaka izvještaja i preporuka za primjenu u drugim zemljama jest prepoznati alternative kao manje štetne proizvode koji predstavljaju znatno manji rizik od pušenja te potaknuti pušače da prijeđu na te proizvode.

Drugi zaključak odnosi se na pružanje informacija utemeljenih na činjenicama. Iako ne postoje bezrizični duhanski ili nikotinski proizvodi, brojna znanstvena istraživanja, uključujući mrežu Cochrane, pokazuju da su e-cigarete višestruko učinkovitije u odvikavanju od pušenja od postojećih terapija te su čak do 95 posto manje štetne od cigareta.

Regulative trebaju biti konstruirane tako da alternative bez dima budu dostupnije od cigareta.

U biti, švedski model kombinira preporuke Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) za kontrolu duhana, uključujući smanjenje ponude i potražnje duhana te zabranu pušenja na određenim mjestima, ali dodaje ključni element: prihvaćanje proizvoda bez dima kao manje štetne alternative.

Treba istaknuti da ulogu proizvoda bez dima u švedskom uspjehu najbolje ilustrira podatak da u Švedskoj gotovo jedna od četiri odrasle osobe svakodnevno konzumira nikotin. Ta brojka slična je onoj u drugim europskim zemljama, ali zdravstveni ishodi u Švedskoj bitno se razlikuju.

Od 2008. do 2024. godine Švedska je smanjila stopu pušenja za 65 posto, zabilježivši 21,2 posto manje smrti od bolesti povezanih s pušenjem, 31,3 posto manje smrti od tumora i čak 36 posto manje smrti od raka pluća u usporedbi s prosjekom EU-a.

Bh. kontekst

Prema dokazima mreže Cochrane, broj pušača u BiH koji bi mogli prestati pušiti uz pomoć e-cigareta iznosi više od 80.000. Ovo je trostruko više od procijenjenog broja pušača koji prestaju pušiti samostalno ili uz postojeće terapije svake godine. Takav porast mogao bi značajno unaprijediti javnozdravstvene statistike.

Važno je naglasiti da novi pravilnik o zabrani pušenja u FBiH, koji je stupio na snagu 13.06.2024. godine, detaljno propisuje uvjete za posebne prostore i prostorije za pušenje, a ugostiteljima je dan rok od šest mjeseci za prilagodbu. Od 13. decembra svi ugostiteljski objekti morat će imati jasno označene prostorije za pušenje koje su fizički odvojene od ostatka objekta i opremljene ventilacijskim sustavima kako bi se spriječilo širenje duhanskog dima.

Prema Zakonu o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana, duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje (Službene novine Federacije BiH, broj 38/22), pušenje se definira kao radnja koja dovodi do sagorijevanja duhanskih proizvoda i oslobađanja dima. Konzumacija svih proizvoda koji dovode do sagorijevanja dima, poput cigara, cigareta, lula i nargila, zabranjena je u većini zatvorenih javnih prostora, osim u posebno definiranima prostorijama.

Bezdimni proizvodi dopušteni

Važno je napomenuti da se zabrana ne odnosi na bezdimne duhanske proizvode, poput nesagorijevajućeg duhana za udisanje aerosola, što uključuje uređaje kao što su Glo i IQOS.

Ovi proizvodi smatraju se manje štetnima i njihova upotreba dopuštena je u zatvorenim prostorima, prema tumačenju Federalnog ministarstva zdravstva.

Riječ struke

Dr. Ognjen Brborović ljetos je u domaćem podcastu istaknuo da postoje svjetski, europski trendovi, pa i balkanski trendovi, i svi do jednog idu u istom smjeru, a to je da se na pušenje gleda kao na štetnu naviku i da se treba smanjiti broj pušača te broj prostora u kojima se puši.

Kada pogledate Švedsku, koja je trenutačno na pet posto pušača, što praktički znači da ih uopće nema u zemlji, pa do pojedinih južnih dijelova Europe, gdje ih ima otprilike 20-30 posto, čini se da je, barem na razini svijesti, kristalno jasno da se može prestati pušiti. Naravno, sam proces nije nimalo jednostavan – rekao je dr. Brborović.

I dr. Branislav Lolić, pedijatar i pulmolog, primjećuje da se Švedska ističe kao najprogresivnija članica EU-a u borbi protiv pušenja.

Kako sam pretpostavio, Švedska je mnogo prije dosegnula cilj koji je postavio EU, da se do 2040. godine smanji postotak pušača na pet posto. Ključ ove borbe i uspjeha je prelazak pušača s cigareta na potencijalno manje štetne alternativne proizvode od duhana i nikotina. Činjenica je da smo mi društvo koje puno puši, a istodobno se ne educira o novim proizvodima poput e-cigareta ili nikotinskih vrećica, za koje je dokazano da su manje štetne od tradicionalnih cigareta – ističe dr Lolić.

Tako se, dodaje dr. Lolić, demotiviraju da prijeđu u aktivno djelovanje i prestanu pušiti oni kojima su ti proizvodi namijenjeni i kojima mogu pomoći, a to su odrasli pušači.

Dakle, trebamo i racionalno govoriti o tim proizvodima i regulirati ih, i to tako da ih ne izjednačavamo s cigaretama, nego da prihvatimo njihovu manju štetnost za pušače te potaknemo pušače da cigarete zamijene tim proizvodima, a da mlade držimo što dalje od svih duhanskih i nikotinskih proizvoda – rekao je dr. Lolić, piše Večernji.ba.

Podijeli:

spot_img
spot_img

Povezano
INFO

FHMZ: Danas sunčano i toplije

U Bosni i Hercegovini danas će biti pretežno sunčano...

FHMZ: Prije podne naoblačenje, u večernjim satima moguć slabiji snijeg

Danas prije podne naoblačenje sa sjevera. U poslijepodnevnim i...

U toku prijave za FURAJ MIR, dvogodišnji projekat za mlade (VIDEO)

Trenutno su u toku prijave za FURAJ MIR, dvogodišnji...

Tuzlanski kanton instalirao hidrološke stanice za prevenciju poplava

Nakon uspješno realizirane nabavke i instaliranja, danas je u...