Radno tijelo uskoro o konkursu za izbor dvoje sudija Ustavnog suda BiH

Datum:

U Predstavničkom domu Federalnog parlamenta za 11. februar je zakazana sjednica radnog tijela nadležnog za odluku o raspisivanju konkursa za izbor dvoje sudija Ustavnog suda Bosne i Hercegovine.

Preciznije, to je privremena radna grupa za provođenje postupka izbora sudija koji treba da zamijene članove državnog Ustavnog suda Valeriju Galić i Mirsada Ćemana zbog njihovog odlaska u penziju.

Oformljena je 20. januara na sjednici Predstavničkog doma i njen najavljeni februarski sastanak je prvi, konstutuirajući.

Prema predloženom dnevnom redu, trebalo bi da rezultira odlukom o utvrđivanju teksta i raspisivanju konkursa.

Članovi grupe su predsjednik Mladen Bošković (HDZ), Senad Subašić (SDP), Irfan Durić (NES), svi kao članovi Predstavničkog doma, te dvojica predstavnika pravosuđa Mustafa Šabić i Joko Radić.

Predstavnički dom imenuje sudije u državni Ustavni sud shodno kadrovskoj brojčanoj kvoti iz Federacije.

IzvorBHRT

Podijeli:

spot_img

Povezano
INFO

U Tuzli obilježen Dane kulture Republike Slovenije – Prešernov dan (VIDEO)

Sinoć je u ateljeu “Ismet Mujezinović“ upriličen kulturno-umjetnički program...

Promovisana knjiga “Most od sjećanja” Mine Avdić (VIDEO)

“Most sjećanja je potresna priča o sudbini djece u...

Decenija od kada je ubijen Dženan Memić

Navršila se decenija od kada je mladić Dženan Memić...

Koalicija Pod lupom: Nepravilnosti se ponavljaju, blago povećanje izlaznosti na izborima za predsjednika RS

Koalicija "Pod lupom" objavila je ključne nalaze posmatranja izbornog...