Raspisana centralna potjernica za Dodikom, Stevandićem i Viškovićem

Datum:

Raspisana je centralna potjernica za Miloradom Dodikom, predsjednikom Republike Srpske, Nenadom Stevandićem, predsjednikom Narodne skupštine RS i premijerom RS Radovanom Viškovićem, potvrđeno je za N1.

Raspisivanje centralne potjernice u praksi znači da bi ih svaki policajac u BiH, ukoliko ih uoči, morao privesti te da bi sve policijske agencije trebale dobiti taj nalog.

Objavljivanje da je raspisana potjernica za njima trojicom je slijed koji se svakako očekivao, a nakon što su Dodik, Stevandić i Višković odbili pozive Tužilaštva BiH na saslušanja u svojstvu osumnjičenih za rušenje ustavnopravnog poretka BiH pa su nakon toga izdati nalozi za privođenje koje se nije realizovalo što je dovelo do toga da Sud BiH odredi pritvor ovom trojcu čim budu privedeni. Na kraju se, po proceduri, raspisala i centralna, a postoje uslovi i mogućnosti da bude raspisana i međunarodna potjernica.

Osim što ih ima nalog uhapsiti svaki policajac koji ih uoči, raspisivanje centralne potjernice značilo bi da Dodik, Stevandić i Višković ne smiju napuštati BiH.

Međutim, već je poznato da se Stevandić nije vratio iz Beograda u koji je stigao u subotu kada se održavao veliki protest studenata pa se postavlja pitanje da šta će se dalje dešavati.

S druge strane, Dodik planira 18. marta putovati u Rusiju i upitno je da li će se taj put i kako realizovati. Poznato je da većinu putovanja obavlja helikopterom što mu ostavlja prostora da lakše napusti granice BiH, ali to bi moglo biti teško izvodivo.

Višković je za sada u RS-u.

IzvorN1

Podijeli:

spot_img
spot_img

Povezano
INFO

UKC Tuzla domaćin prvog simpozija o ERAS protokolima (VIDEO)

Klinika za hirurgiju Univerzitetskog kliničkog centra Tuzla organizovala je...

Turistički potencijali regiona predstavljeni na Trgu slobode u Tuzli (VIDEO)

U okviru manifestacije „Proljeće u Tuzli“ danas je na...

Otvoren 12. simpozij o plućnim bolestima sa međunarodnim učešćem u Tuzli

Najava: U prisustvu velikog broja zvanica u Tuzli je otvoren...

PRIPREMA ZA KOLEKTIVNU DŽENAZU U MEMORIJALNOM CENTRU VELJACI

Mežlis Islamske zajednice Tuzla održao je konferenciju za medije...