Kompanije Foxconn i NVIDIA pretvaraju Tajvan u zemlju AI bolnica, a jedan od značajnih koraka je robot Nurabot.
Kada nedostaje medicinskog osoblja, odnosno njegovatelja, tu su roboti, a pravi primjer mogu biti bolnice u Tajvanu.
Svjetska zdravstvena organizacija je upozorila da će do 2030. godine nedostajati 4,5 miliona njegovatelja zbog burnouta, tako da Foxconn i NVIDIA povezuju tajvanske bolnice s robotima pokretanim AI tehnologijom.
Nurabot je kolaborativni robot za njegu, koji je napravljen za “borbu” protiv burnouta, a njegov zadatak je da preuzme neke od najzahtjevnijih zadataka u kliničkoj njezi. Međutim, ovaj robot nije sam, jer je Foxconn razvio paket pametnih bolničkih alata koristeći NVIDIA tehnologiju, uključujući AI modele koji prate vitalne funkcije pacijenata i digitalne blizance koji pomažu u boljem dizajniranju bolničkih prostora.
Ovi alati zajedno imaju za cilj da transformišu tradicionalne bolnice u one koje “pokreće” AI tehnologija.
Proces počinje u podatkovnom centru, gdje se veliki AI modeli treniraju na NVIDIA superkompjuterima. Bolnice potom testiraju i obučavaju robote u virtuelnim blizancima, a u konačnici edge uređaji oživljavaju ove sisteme u realnom vremenu.
Vodeći medicinski centri u Tajvanu, Taichung Veterans General Hospital, Baishatun Tung Hospital, Mazu Hospital i Cardinal Tien Hospital, već su uključeni.
“Tajvan ima visoko razvijenu zdravstvenu infrastrukturu sa snažnim poticajem prema digitalnoj transformaciji zdravlja, stvarajući idealno okruženje za robotsku integraciju. Roboti povećavaju naše mogućnosti, tako da možemo pružiti fokusiraniju i značajniju njegu”, izjavio je Shu-Fang Liu, zamjenik direktora odjela za njegu u TCVGH-u, gdje se trenutno obavlja testiranje Nurabota.
Ovaj sistem, koji je zasnovan na NVIDIA tehnologijama kao što su Jetson Orin, Holoscan i platforma Omniverse, već mijenja način na koji bolnice rade, dijagnosticiraju i planiraju.
Među AI inovacijama je FoxBrain, veliki jezički model izgrađen pomoću NVIDIA NeMo-a i CoDoctor AI-a, kliničke platforme koja koristi modele specifične za zdravstvenu njegu u svrhu praćenja vitalnih znakova, otkrivanje raka i još mnogo toga.
Foxconn doprinosi ekosistemu MONAI sa svojim CoroSegmentaterom, alatom za segmentaciju koronarnih arterija dizajniranim za povećanu preciznost dijagnostike i preoperativno planiranje.
Bolnice idu još dalje te grade digitalne blizance cijelih odjeljenja. Ove simulacije im pomažu da testiraju rasporede, obučavaju robote i optimiziraju način pružanja njege.
TCVGH je već izgradio blizanca jedne od svojih stanica za njegu, a Nurabot ga je koristio za virtuelni trening prije nego je stigao u bolnicu. Sam robot je zajednički projekt Foxconna i Kawasaki Heavy Industriesa. Koristi FoxBrain, kao i Isaac for Healthcare za virtuelnu obuku te nosi NVIDIA Holoscan i Jetson Orin za detekciju u realnom vremenu.
Robot tokom dana isporučuje lijekove, patrolira odjeljenjima i daje instrukcije posjetiocima. Ovaj robot može smanjiti opterećenje na njegovatelje za 30 posto.
Njegovatelji se nadaju da će buduće verzije moći razgovarati s pacijentima na više jezika, prepoznavati lica pa čak i pomagati u podizanju pacijenata. Primjera radi, da bi pacijent s plućnim problemima mogao sjesti i raditi vježbe disanja, potrebne su dvije medicinske sestre. Kada bi Nurabot pomogao, druga medicinska sestra bi mogla obavljati ostale poslove.