Saznajte kako se najbolje rashladiti uz pomoć kockice leda

Datum:

U zadnjem se desetljeću uočava trend porasta temperature u ljetnom razdoblju što utječe na zdravstveno stanje sveukupnog stanovništva. Trenutno svjedočimo toplinskom valu koji je postao gotovo nepodnošljiv pa tražimo sve moguće načine rashlađivanja.

Jedan od njih, koji stoji i među preporukama Zavoda za javno zdravstvo za ponašanje tokom vrućina, jest rashlađivanje otapanjem kockice leda u ustima, što je ujedno i najjeftiniji trik za rashlađivanje.

U svakoj trgovini mješovitom robom ili onima namijenjenima kućanstvima možete kupiti kalupe za kockice leda, a mogu poslužiti i plastični kalupi iz bombonijera.

Pritom samo pripazite da kupite kalup za dovoljno malene kockice kako bi se one mogle otopiti u ustima bez da ih morate gristi kako biste zaštitili zube. To je posebno važno ako su vam zubi i inače osjetljiviji na hladnu vodu i hranu.

Sporim otapanjem kockica leda u ustima dodatno se hidratizira organizam, što mu je tokom toplinskog vala i više nego potrebno.

To može biti dobar trik i za rashlađivanje kod djece (starije od tri godine), a možete se poigrati i bojom za hranu bez aditiva pa u pokoju kockicu dodati šarenilo, što će im svakako biti zanimljivije. To možete pretvoriti i u igru pa, primjerice, odrediti koliko šarenih kockica dijete treba otopiti u ustima tokom dana.

Prema upozorenjima Zavoda za javno zdravstvo, iznimno je važno što više paziti na sebe i bližnje tokom ovih vrućina jer nepovoljno djeluju na čitav organizam te, osim što se treba što više kloniti otvorenih prostora, unošenje dovoljno vode ima ključnu ulogu.

Naime, na vrućini se krvne žile šire, čime se snižava pritisak. Mijenja se i zgrušavanje krvi pa zbog česte dehidracije dolazi do lokalne tromboze, a noge natiču jer tekućina zaostaje u donjim dijelovima tijela.

Manjak tekućine može utjecati i na funkciju bubrega i pojačano nakupljanje minerala iz urina ite prouzročiti stvaranje bubrežnih kamenaca.

Iako smo na ovim vrućinama tromiji nego inače te nam se najčešće ne da konzumirati ni hranu ni tekućinu, iznimno je važno pripaziti na to, piše Zadovoljna.hr.

Podijeli:

Povezano
INFO

(Video) Jašić: U toplim danima trebalo bi maksimalno pojednostaviti pripremu jela

Svako godišnje doba sa sobom nosi svoje posebnosti i...

Uspješna sezona na Panonskim jezerima

Prvi dio, sezone na Panonskim jezerima u Tuzli protekao...

(Video) Putna Apoteka vam može prevenirati nevolje na odmoru

Sezona godišnjih odmora uveliko je počela, te mnogi...

INZ: Prijete nam sunčanica i toplotni udar, koje su razlike, kako ih prevenirati

Uticaju visokih temperatura zraka, najviše su izložene osjetljive skupine kao što su mala djeca, trudnice, hronični bolesnici, starije osobe, kao i ljudi koji rade na otvorenom