Sjećanje koje hoda: Marš mira, 30 godina traganja za pravdom i dostojanstvom

Datum:

“Bit ćemo uvijek podrška Maršu mira i preživjelim”

Više od 6.600 učesnika krenulo je jutros na put dugačak više od 100 kilometara – pješački pohod Marš mira, u okviru obilježavanja 30. godišnjice genocida nad Bošnjacima u Srebrenici i njenoj okolini. U maršu, kao i proteklih godina učestvuje i delegacija Vlade Tuzlanskog kantona koju predvodi premijer Irfan Halilagić, a u kojoj su još i ministri obrazovanja i nauke Ahmed Omerović i unutrašnjih poslova Nedžad Bristrić.

„Okupili smo se na ovu 30-tu godišnjicu, da započnemo Marš mira. Marš simbolizuje potragu za istinom i pravdom do koje, prije svega preživjeli, ali i svi mi želimo da dođemo. Drago nam je vidjeti da je ovaj Marš mira, jedan od najvećih posljednjih godina i da je prisutan  veliki broj mladi ljudi. Vlada TK i ja lično ćemo uvijek biti podrška i Maršu mira i preživjelim žrtvama genocida u Srebrenici,“ kazao je premijer Halilagić krećući na ovo trodnevno hodošašće.

U koloni su i brojni preživjeli učesnici „Marša smrti“, ali i organizovane grupe, domaći i strani aktivisti, a ono što karakteriše ovogodišnji Marš mira jeste veliku broj mladih ljudi koji će ove godine učestovati u Maršu. Osim odavanja počasti ubijenim civilima cilj i ovogodišnjeg hodočašća jeste i da podsjeti na težinu zločina koji se dogodio u zaštićenoj zoni UN-a Srebrenici. Oni koji su uspjeli preživjeti, Nezuk, koji je udaljen svega nekoliko kilometara od Sapne, upravo su 1995. vidjeli kao mjesto novog života. Većina njih je danima pa i mjesecima, prolazeći kroz brdsko-planinske predjele, izbjegavala agresorske zasjede i smrt. Stoga je upravo iz Nezuka krenula kolona učesnika, a proći će Baljkovicu, Parlog, Crni Vrh, Snagovo, Liplje, Jošanicu, Donju Kamenicu, Bakrače, Glode, Udrč, Cersku, Kaldrmicu, Đugum, Mravinjce,  Burnice, Kameničko Brdo, Ravni Buljim, Jagliće, Šušnjare, Budak, sa završetkom u Potočarima, kod Memorijalnog centra. Dnevne dionice puta iznose između 25 i 30 kilometara i prolaze kroz zahtjevne i teško prohodne predjele, poput planinskog masiva Udrča i šumskih staza okruženih potocima. Marš prolazi i kroz povratnička naselja u kojima se učesnicima redovno pruža gostoprimstvo, a mnoga od ovih mjesta bila su poprišta masovnih pogubljenja i lokacije primarnih, sekundarnih i tercijarnih masovnih grobnica.

Učesnici će na određenim tačkama imati priliku prisustvovati kraćim historijskim časovima, gdje se govori o ratnim dešavanjima i stradanjima. Neka od svjedočenja iznijet će osobe koje su 1995. godine preživjele “Marš smrti”, a koje i danas učestvuju u ovom pohodu – rame uz rame sa mladima koji uče i pamte.

Završetak Marša mira predviđen je za 10. juli, a učesnici će prisustvovati komemoraciji i kolektivnoj dženazi u Memorijalnom centru Potočari gdje će biti ukopane posmrtni ostaci pet identifikovanih žrtava genocida Najmlađe žrtve koje će biti ukopane ove godine su dvojica mladića koji su u trenutku smrti imali svega 19 godina. Radi se o Avdić (Husejin) Senajidu i Mujić (Ramiz) Harizu. Obojica su ubijena u julu 1995. godine, a konačan smiraj nalaze 30 godina kasnije. Njihovom ukopu bi trebalo prisustvovati 150 hiljada ljudi, koliko se prema projekcijama Organizacionog odbora, očekuje na obilježavanju 30. godišnjice genocida počinjenog u zaštićenoj zoni UN-a.

Podijeli:

spot_img
spot_img

Povezano
INFO

Tramp najavio Rusiji carine od 100 posto ako rat ne prestane za 50 dana

Američki predsjednik Donald Tramp zaprijetio je Rusiji novim, visokim...

Pao avion koji je letio iz Grčke ka Hrvatskoj, poginule četiri osobe

Avion dužine 12 metara je u nedjelju letio iz...

Preliminarna lista korisnika prava na besplatan javni linijski prijevoz na području grada Tuzle

Obavještavamo sve građanke/ne da je na službenoj internet stranici...

Započela reekshumacija posmrtnih ostataka 89 žrtava genocida u Srebrenici

U Memorijalnom centru Srebrenica - Potočari započeo je proces...