Za ponedjeljak je zakazana važna sjednica Ekonomsko-socijalnog vijeća FBIH. Na sjednici će, po svemu sudeći, poslodavci tražiti smanjenje opterećenja, prije svega doprinosa, poreza, ali i drugih obaveze koje otežavaju poslovanje u FBiH i njen brži razvoj.Poručuju da bi time vlast ispunila ranije najavljene reforme o rasterećenju cijene rada i poslovanja u FBiH.
“Vrijeme pred nama, biće sigurno osjetljivo po privredu i ukupan život građana u BiH. Imamo zadaću da kroz paket mjera očuvamo kapacitete i stavimo ih u funkciju razvoja, sprječavanja inflacije i poboljšanje života stanovništva u BiH, a pri tome ulazimo u dodatno izazovni period evropskih integracija, očuvanja prisustva na EU i drugim tržištima i očekivanim prilagodbama poslovanja u kontekstu digitalizacije, CBAM-a i drugim izazovima, u čemu jako kasnimo”, ističu.
S druge strane, osiguran jw pismeni prijedlog 20 zastupnika, potrebnih za inicijativu za održavanje sjednice Zastupničkog doma Parlamenta FBiH o fiskalnoj reformi. Cilj ove inicijative je da se kroz parlamentarni dijalog razmotri Uredba o povećanju minimalne plaće koju je donijela Vlada Federacije BiH te postigne ravnoteža između unapređenja prava radnika, rasterećenja poslovanja privrednika i očuvanja stabilnosti javnih finansija.
U svemu je potrebno imati na umu da je Uredbom iz 2021. godine, propisano da se najniža plaća usklađuje najkasnije do 31. decembra tekuče godine, što znači da bi novu odluku Vlada sada mogla donijeti tek za narednu godinu? Takošer, Uredbom iz 2021. godine, u članu 6 stav 3, precizirano da se iznos najniže place može utvrditi u većem iznosu od iznosa usklađene plape po formuli – visina zbira 50% procenta porasta potrošačkih cijena i 50 % procenta porasta BDP-a u FBIH u tekućoj godini.
S obzirom na navedeno, sve su prilike da je jedina opcija insistirati da Vlada FBIH u kratkom i jasno preciziranom roku te po hitnom postupku donese set fiskalnih zakona i smanji opterećenje na plaćanje doprinosa.