Humanitarna organizacija SOS Dječija sela koja brine o djeci i mladima bez roditeljskog staranja i osigurava im odrastanje u porodičnom okruženju, zajedno sa SOS roditeljima i ostalim članovima porodice, večeras je svečano obilježila 30. godišnjicu uspješnog rada u Bosni Hercegovini.
SOS roditelji i cijeli stručni tim profesionalaca brinu o djeci i mladima i kada napune 18 godina, sve do njihovog potpunog osamostaljenja, a biološka braća i sestre uvijek odrastaju u istoj porodici u kojoj se njeguju istinske porodične vrijednosti i grade dugoročne porodične veze.
Pored brige o djeci bez roditeljskog staranja, SOS Dječija sela u BiH pomažu porodicama u socijalnoj potrebi da ostanu na okupu te rade na prevenciji izdvajanja djece iz porodica porijekla, jačajuči roditeljske kompetencije i osnažujući cijele porodice.
Nacionalni direktor SOS Dječijih sela u BiH Malik Garibija u obraćanju medijima prije svečanosti, kazao je da je to najveća organizacija za brigu o djeci bez roditeljskog staranja, globalno u svijetu i u Bosni i Hercegoivini.
Trenutno u direktnoj brizi imamo 150 djece, a u ovih 30 godina 599 djece i mladih je prošlo u programu naše direktne brige, bili sa našim SOS porodicama i našim omladinskim programima. Pored toga SOS je u svim ovim godinama imao hiljade djece, mladih i porodica sa djecom u svojim preventivnim programima. Trudimo se i nastojimo da kroz te programe čuvamo naše porodice na okupu, biološke porodice, da djeca ostanu tamo gdje im je najbolje, ali isto tako da jačamo i naše mlade da kada napuste brigu, bez obzira da li odrastali u SOS-u, u drugim domovima ili hraniteljstvu u drugim servisima kako bi zapravo očuvali i postigli svoju samoodrživost i samostalnost, kako bi samostalno mogli da koračaju uspješno kroz život – kazao je Garibija.
Naglasio je da se večerašnjim skupom i obilježavanjem gdišnjice žele zahvaliti hiljadama donatora, kumovima, korporativnim partnerima, predstavnicima vlasti, bez kojih rad na njihovoj misiji ne bi mogao biti moguć.
Za narednih 30 godina fokus nam je na tome da napravimo diversifikaciju svojih usluga, servisa kako bismo bili ne samo organizacija za 150 djece koja su u direktnoj brizi, nego za svu djecu i sve mlade koji su u potebi u BiH. Zato ćemo jačati i hraniteljstvo, otvarajući centre za podršku hraniteljima, za osnaživanje programa za mlade koji izlaze iz brige i truditi se da na svaki mogući način budemo tamo gdje je najveća potreba. Dok god ima i jedno dijete nećemo ga ostaviti samog i neće biti samo – kazao je Garibija.
Alen Alagić, koji je odrastao u brizi SOS dječjih sela u BiH, kazao je da mu je to jedno od najljepših iskustava koje se njemu kao mladoj osobi moglo desiti u životu.
Dobio sam priliku za neki novi početak, neki novi život, priliku za završim osnovno i srednje školovanje, koje sam kasnije nastavio na fakultetu – kazao je Alagić.
SOS Dječija sela BiH djeluju u BiH od 1994. godine i dio su SOS Children's Villages International, internacionalne organizacija koja više od 75 godina djeluje u 136 zemalja širom svijeta, na svih pet kontinenata, piše Fena.