Danas počinje štrajk zdravstvenih radnika Hrvatske, objavio je Sindikat Zajedno. Nezadovoljni plaćama, neće raditi radiološki tehničari, laboranti, djelatnici saniteta, medicinske sestre i farmaceutski tehničari. U bolnicama će se raditi samo hitne intervencije, tvrde u sindikatu, dok se dijagnostika i najavljeni pregledi neće obavljati.
Sindikat Zajedno donio je oduku da se u štrajk zdravstvenih radnika kreće u ponedjeljak, 11. studenoga, najavila je u petak dopredsjednica sindikata Sanda Alić, a zahtjevi su povećanje osnovice za najmanje 20 posto i promjena uredbe o koeficijentima.
“U štrajk ide većina ustanova u Hrvatskoj. Kako smo i najavili u prethodna dva tjedna, radit će se samo hitni slučajevi, odnosno sva dijagnostička, laboratorijska, radiološka obrada neće se obavljati”, rekla je Alić.
Istaknula je kako Ministarstvo zdravstva od veljače ne odgovara na njihove dopise o nelogičnostima u uredbi o koeficijentima za pojedina radna mjesta.
“Nažalost, štrajk je jedini način da javnost sazna tko smo, što smo i kako smo malo plaćeni za naš rad i svu odgovornost za zdravlje i život ljudi”, rekla je.
Očekuje da će se štrajku odazvati četiri tisuće članova tog sindikata, ali i velik broj članova drugih sindikata. Napomenula je i da zdravlje i život pacijenata ni u jednom trenutku štrajka neće biti ugroženi.
Osim izmjene uredbe o koeficijentima, Sindikat Zajedno traži i povećanje osnovice za najmanje 20 posto.
“Ispod toga ne idemo. Naša je osnovica sada 947 eura bruto. Mi na to upozoravamo već godinama, ali resorno Ministarstvo nije imalo sluha jer je uvijek igralo na našu kartu empatičnosti i humanosti”, rekla je Alić.
Ministarstvo zdravstva Republike Hrvatske izvijestilo je u petak da su sa Sindikatom Zajedno potpisali Sporazum o određivanju prijeko potrebnih poslova koji se moraju neprekidno obavljati, a pacijentima poručuju kako mogu biti mirni.
Hrvatski premijer Andrej Plenković izjavio je u Budimpešti da ne vidi razloga za štrajk zdravstvenih radnika jer nisu iscrpljene sve mogućnosti koje nudi vijeće za provedbu koeficijenata.
“Mislim da je trebalo ići preko ovog posebnog povjerenstva koje sagledava sve koeficijente, mislim da taj put nije iscrpljen i da je trebalo ići njime, a ne nužno u štrajk”, rekao je Plenković.