Sumnja se da je američka vojska koristila informacije s X-a za napad na civile u Jemenu

Datum:

Huti u Jemenu i brojni nezavisni kanali koji prate ratna dešavanja (OSINT) objavili su da su Sjedinjene Američke Države koristile amaterske podatke otvorenog koda (OSINT) za identifikovanje mete u Jemenu u napadu u kojem je ubijeno osam civila.

Nakon američkog napada u ponedjeljak u blizini glavnog grada Jemena u kojem je ubijeno osam civila, na društvenim mrežama pojavile su se objave koje sugerišu da se Centralna komanda Sjedinjenih Američkih Država (CENTCOM) oslanjala na sumnjive procjene pri odabiru ciljeva u Jemenu.

Tačnije, samo nekoliko dana prije napada, neki samoproglašeni OSINT “stručnjaci” objavili su satelitske snimke raznih civilnih lokacija u Jemenu, nazivajući ih podzemnim vojnim bazama.

Među takozvanim “sumnjivim lokacijama” bio je kamenolom u podnožju planine Yajurah, u blizini naselja Thaqban u okrugu Bani Al-Harith, sjeverozapadno od glavnog grada Sane.

Kamenolom je lažno opisan kao ulaz u podzemnu raketnu bazu.

U američkom napadu na to mjesto 28. aprila uništene su tri civilne kuće, a osam civila, uključujući žene i djecu, ubijeno je.

Pojedinci koji stoje iza ovih i drugih lažnih procjena godinama dijele takav sadržaj na platformi X, ranije poznatoj kao Twitter. Jedna od njih navodno ima sjedište u Houstonu u Teksasu, a druga je žena iz Nizozemske.

Općenito, OSINT je disciplina prikupljanja obavještajnih podataka usmjerena na prikupljanje i analizu javno dostupnih informacija, koju obično provode profesionalci.

Posljednjih godina ozbiljni OSINT analitičari nezavisno su otkrili nove vojne baze u Kini i Rusiji, a otkrića su dobila medijsku pažnju u glavnim medijima.

Nasuprot tome, u slučaju Jemena i spomenutih korisnika društvenih mreža, njihovi napori svode se na masovno nasumično nagađanje, usporedivo s “sigurnim okladama”, strategijom klađenja koja uključuje oklade na sve moguće ishode.

Američki napad na jednu od njihovih pretpostavljenih lokacija može biti slučajnost vremena i mjesta, iako jaki argumenti sugerišu suprotno.

Za razliku od ovih amaterskih OSINT analitičara koji se oslanjaju na javne satelitske karte, američka vojska posjeduje napredne špijunske satelite koji nude snimke u stvarnom vremenu, zajedno s izviđačkim dronovima koji se koriste za slikovnu obavještajnu djelatnost (IMINT), terenskim doušnicima i drugim resursima.

Teoretski, moglo bi se zaključiti da je malo vjerovatno da bi se amaterske tvrdnje koristile za odabir cilja. Međutim, stvarnost pokazuje da nedavne odluke o ciljanju daleko od standarda koji se očekuju od ozbiljne vojne obavještajne službe.

Posljednjih sedmica napadnuto je nekoliko lokacija, što je rezultiralo desetinama civilnih žrtava, uključujući afrički izbjeglički kamp i ruralno plemensko okupljanje, koje je administracija Donalda Trumpa pogrešno predstavila kao “vojni sastanak”.

U međuvremenu, nijedna jemenska podzemna baza, bunker ili veće skladište vojne opreme nije uništeno, što su priznali i američki vojni stručnjaci i kongresni brifinzi.

SAD trenutno provodi zračne napade na Jemen i u tom procesu su ubile više civila.

Ovo također nije prvi put da su napale civilnu metu. 28. aprila SAD su napale pritvorski centar u kojem su bili smješteni afrički imigranti, ubivši do 68 ljudi prema jemenskim izvorima. SAD nisu pojasnile daljnje detalje o napadu, ali su rekle da provode procjenu.

IzvorKlix.ba

Podijeli:

spot_img

Povezano
INFO

Policija dobila dodatno vrijeme u ispitivanju incidenta u Liverpulu

Britanska policija je dobila dodatno vrijeme da ispita vozača koji...

Gradonačelniku Lugaviću uručena zahvalnica za podršku obilježavanju Dana šehida BiH

Gradonačelniku Tuzle, dr. sc. Zijadu Lugaviću, u ponedjeljak je...

U 30-ak općina u BiH je uvedena elektronska razmjena CIPS-a: Evo gdje vam ne bi trebali tražiti “papir”

Početkom prošle godine je Agencija za identifikacione dokumente, evidenciju...