Svjetski dan močvarnih staništa: Hutovo blato – dragulj u BiH

Datum:

Svjetski dan močvarnih staništa obilježava se od 1997. godine, svakog 2. februara. Ovogodišnja tema “Močvare i dobrobit ljudi” ukazuje na činjenice da močvarna područja predstavljaju regulatore režima vode, ublažavaju klimatske promjene, i da su mjesta sa posebno visokim stepenom raznolikosti flore i faune, kao i visokom ekonomskom, kulturnom, naučnom i rekreacionom vrijednosti. 

Tri područja u Bosni i Hercegovini su prepoznata kao močvare od međunarodnog značaja: Hutovo blato (2001.), Bardača (2007.) i Livanjsko polje (2008.), a svi oni imaju i status područja od međunarodnog značaja za ptice, zbog velikog broja ptica koje se na njima gnijezde ili zadržavaju tokom seobe i zimovanja, navode iz Ornitološkog društva “Naše ptice”.

Samo na Livanjskom polju je u toku jednog dana u vrijeme seobe zabilježeno 70.000 močvarica.

Močvarna područja su izložena različitim vidovima degradacije, uključujući aktivnosti kao što su isušivanje, eksploatacija treseta, koji ima bitnu ekološku ulogu u zadržavanju vode i različitih polutanata, uništavanje vodene vegetacije, koja služi kao skrovište i izvor hrane velikom broju životinja i formiranje monokulturnih zasada. Na svim močvarnim područjima česte su pojave požara i krivolova zaštićenih vrsta.

Osim Parka prirode Hutovo blato, niti jedna močvara od međunarodnog značaja u BiH još uvijek nema status zaštite i plan upravljanja.

Bosna i Hercegovina je jedina od država bivše Jugoslavije koja nije potpisnica Sporazuma o zaštiti afričko-euroazijskih migratornih ptica močvarica (AEWA), što značajno otežava zaštitu migratornih vrsta ptica, a istovremeno šalje lošu sliku i umanjuje značaj napora koji se ulažu da bi se problem zaštite migratornih vrsta i njihovih staništa sveo na najmanju moguću mjeru.

Ulaganje u održivo korištenje močvarnih područja znači i ulaganje u budućnost čovječanstva, navode iz Ornitološkog društva “Naše ptice”. 

Hutovo blato – dragulj močvarnih staništa

Svjetska organizacija za zaštitu prirode u Bosni i Hercegovini već dugi niz godina surađuje s jednim od najljepših vlažnih staništa u našoj regiji – Parkom prirode Hutovo blato. Taj je park još 2000. godine upisan u ramsarski popis međunarodno važnih vlažnih staništa pri UNESKO-u. Zajedno sa 150 močvarnih staništa u svijetu, od posebnog je značaja za cjelokupno čovječanstvo.

Hutovo blato izuzetno je važno zaštićeno područje, a danas ovaj Park prirode nizom događaja obilježava Međunarodni dan zaštite močvara. 

Ističu da žele podsjetiti na izuzetnu važnost močvarnih staništa u očuvanju ravnoteže okoline i biološke raznolikosti. 

U četvrtak i petak održane su edukativne radionice za učenike u osnovnim školama dok se Dan otvorenih vrata za sve zainteresovane posjetioce država danas.

Prema riječima organizatora, ovaj događaj pruža jedinstvenu priliku da se svi koji su danas odlučili posjetiti Park prirode iz prve ruke upoznaju s bogatstvom prirodnih ljepota ovog močvarnog ekosistema i saznaju više o tome koliko je važno očuvanje močvara za našu planetu. 

Ovaj Park prirode je dragulj močvarnih staništa.  Naime, ono je jedno od najvažnijih močvarnih područja u jugoistočnoj Evropi. Ovaj park prirode, proglašen je i Ramsarskim područjem 2001. godine, a prostire se na 8.000 hektara i dom je mnogim ugroženim vrstama biljaka i životinja.

Jedan od glavnih razloga zbog kojih je Hutovo blato prepoznato kao međunarodno ekološki značajno područje je njegova uloga u očuvanju bioraznolikosti, osobito kao stanište za migratorne ptice.

Više od 250 vrsta ptica koristi ovo područje za boravak ili kao stajalište na svom migracijskom putu. Također, Hutovo blato je dom mnogim rijetkim biljnim vrstama koje obogaćuju bogatstvo ovoga područja. Osim ptica, močvare ovog područja pružaju vitalno stanište za mnoge druge vrste, uključujući ribe, vodozemce i sisavce, koji zavise od vodnih resursa za preživljavanje.

IzvorBHRT

Podijeli:

spot_img
spot_img
spot_img

Povezano
INFO