Tradicionalne seobe Kirgiza u visoravni i brda, gdje su nekada živjeli nomadskim životom, sastoje se od brojnih rituala, uključujući molitve, svečanosti, igre na konjima i pripreme poslastica, javlja Anadolu.
Kirgizi, koji su se tokom Sovjetskog Saveza nastanili na današnjem području Kirgistana, i dalje baštine nomadski način života i tradiciju svojih predaka, koja traje već stotinama godina, posebno u ruralnim područjima.
Živeći u dodiru s prirodom, Kirgizi su prije nego što su se nastanili na području današnje domovine, boravili u tradicionalnim šatorima. Ljeti su odlazili u brda radi ispaše stoke, a u jesen ponovo silazili u ravničarske predjele.
- Seobe Kirgiza –
Festival “Seobe Kirgiza – 2024” održan je na brdu Bosogo, koje se nalazi u okrugu At-Bashi, oko 370 kilometara od glavnog grada Biškeka.
U okviru festivala održana je simbolična “Seoba Kirgiza” tako što su, kao nekada u davna vremena, nakon molitve, na konjima i devama prenosili šatore, lične stvari i vreće s hranom, a potom su organizovane igre na konjima.
Također je u sklopu festivala održan defile konjanika, među kojima su osim muškaraca bili i žene i djevojke, da bi cijeli ritual na kraju bio krunisan vjenčanjem.
Festivalu su prisustvovali brojni građani, turisti i lokalni zvaničnici.
- Kirgizi su nomadski narod –
Seyidahmad Satiyev, jedan od žitelja At-Bashija, istakao je da su Kirgizi u historiji prepoznati kao nomadski narod.
“Mi smo narod koji je usvojio nomadski način života kroz historiju. Mi smo nomadski narod i to nikada ne treba zaboraviti”, rekao je Satiyev.
Podsjetio je da su Kirgizi kroz historiju migrirali s jednog brda na drugo zbog vremenskih uvjeta, što je kasnije postalo poznato kao seobe Kirgiza.
Učesnik festivala Kanatbek Karabayev kazao je da su Kirgizi jedan od nomadskih naroda u svijetu.
“Seoba Kirgiza, životni put Kirgiza, po prvi put je oživljena u našem okrugu. Ponosni smo na ovaj festival. Trebamo biti primjer našim budućim generacijama. Moramo prenijeti ovu lijepu tradiciju na naše mlade”, rekao je Karabayev.
Turdakun Imanakunov istakao je da je važno da se održava ovaj festival, prvenstveno zbog mladih generacija koje trebaju znati historiju svojih predaka.
- Država smještena u planinskim lancima –
Kirgistan je zemlja bez izlaza na more u centralnoj Aziji, koja leži u planinskim lancima Tian Shana i Pamira. Kirgistan graniči s Kazahstanom na sjeveru, Uzbekistanom na zapadu, Tadžikistanom na jugu i Kinom na istoku i jugoistoku.
Etnički Kirgizi čine većinu od sedam miliona stanovnike ove zemlje u kojoj žive i značajne manjine Uzbeka i Rusa.