Njemački ministar obrane Boris Pistorius otvorio je u ponedjeljak u Rostocku taktički stožer NATO-a za nadgledanje Baltičkog mora, CTF Baltic.
“Novi stožer će odigrati odlučujuću ulogu kad je u pitanju zaštita sigurnosnih interesa zemalja članica NATO-a protiv agresija posebice ako uzmemo u obzir blizinu Rusije”, rekao je ministar obrane Boris Pistorius (Socijaldemokratska stranka Njemačke SPD) prilikom otvaranja centra u istočnonjemačkoj luci Rostock.
Na čelu stožera će, kako je najavljeno, biti njemački admiral, a na mjestu zamjenika vodstva admiral iz redova poljske mornarice.
CTF Baltic će NATO-u biti u stanju svakom trenutku pružiti detaljnu analizu stanja na Baltičkom moru na čijem krajnjem istoku se nalaze i ruske pomorske baze.
Rusija je od početka agresije na Ukrajinu pojačala vojne aktivnosti u tom moru koje su se intenzivirale nakon ulaska Švedske i Finske u NATO.
Njemački ministar obrane Pistorius je ukazao na to da se ruska agresija manifestira na više načina pa i kroz elemente hibridnog i kibernetičkog ratovanja.
“Takvi napadi imaju za cilj destabilizaciju, pojačanje ruskog utjecaja i potkopavanje međusobnog povjerenja među članicama NATO-a”, rekao je Pistorius.
On je dodao kako mora biti poduzeto sve kako bi se podržale članice na istočnim granicama NATO-a.
“Preuzimanjem vodstva nad stožerom Njemačka pokazuje svoju odgovornost kao vodeća nacija na Baltiku”, rekao je Pistorius.
U radu CTF Baltica osim pripadnika vojnih snaga Njemačke i Poljske sudjeluju vojnici Danske, Estonije, Finske, Francuske, Velike Britanije, Italije, Litve, Latvije, Nizozemske i Švedske.
Prije otvaranja stožera u Rostocku, koji s nekada nalazio na području Istočne Njemačke, u medijima su se pojavile glasine kako otvaranje NATO stožera predstavlja kršenja ugovora „2+4“ kojim su zemlje pobjednice u Drugom svjetskom ratu i predstavnici dviju njemačkih država 1990. regulirali ujedinjenje Njemačke.
Ugovor izričito brani stacioniranje NATO postrojbi na području bivšeg DDR-a.
Njemačke vlasti demantirale su te tvrdnje navodeći kako se ne radi o stacioniranju NATO postrojbi nego podizanju već postojećeg stožera njemačke mornarice na drugu razinu.
Posebice pripadnici populističko desničarskih i ljevičarskih stranaka kritiziraju ulogu Njemačke u ratu u Ukrajini i zahtijevaju više razumijevanja za stavove Kremlja.
(Tekst i Foto: N1)