Sve je veći broj žena koje obolijevaju od različitih vrsta karcinoma, a najzastupljeniji je rak dojke i grlića maternice. Prema analizi podataka iz šest kantona, učestalosti karcinoma grlića maternice je zabrinjavajuća, a najveći broj otkrivenih slučajeva je u Tuzlanskom i Sarajevskom kantonu.
Asocijacija za kolposkopiju i patologiju grlića maternice Federacije BiH upozorila je na uznemirujuće podatke o rastućoj učestalosti karcinoma grlića maternice.
Analiza podataka iz Unsko-sanskog, Tuzlanskog, Zeničko-dobojskog, Hercegovačko-neretvanskog, Zapadnohercegovačkog i Kantona Sarajevo, koji obuhvataju okvirno 80 posto populacije Federacije BiH, pokazuje jasan i zabrinjavajući trend.
Kako su istaknuli iz asocijacije, tokom četiri analizirane godine, odnosno period od 2020. do 2023., ukupan broj oboljelih porastao je s 300 na čak 457 slučajeva, što predstavlja porast od 54 posto u odnosu na 2022. godinu.
“Posebno zabrinjava činjenica da je u 2023. godini zabilježena prosječna stopa obolijevanja od 72 novootkrivena karcinoma grlića na 100.000 žena, što je povećanje u odnosu na ranije godine. Kada se zna da je to više nego u Zambiji ili Tanzaiji koje imaju 60 novooboljelih na 100.000 žena, onda su naši podaci još porazniji”, kaže predsjednica Asocijacije za kolposkopiju i patologiju grlića maternice FBiH prof. dr. Mahira Jahić.
Inače, Norveška, Irska, Danska i Švedska imaju stope ispod 10 na 100.000 zahvaljujući naprednim programima ranog otkrivanja (pap testovi) i širokoj upotrebi HPV vakcine, dok je u SAD-u i Kanadi stopa incidencije između sedam i osam na 100.000 zahvaljujući sistemima za prevenciju, ranu detekciju i vakcinaciju. Zemlje poput Hrvatske, 15 na 100.000 i Srbije 17 na 100.000, također imaju visoke stope incidencije, ali znatno manje nego u Federaciji BiH.
“Porast je naročito izražen u Unsko-sanskom, Tuzlanskom, Sarajevskom i Zeničko-dobojskom kantonu. Najveći broj slučajeva prijavljen je upravo u Tuzlanskom i Sarajevskom kantonu. Nasuprot tome, u Hercegovačko-neretvanskom i Zapadnohercegovačkom kantonu primijećen je pad broja novootkrivenih slučajeva”, dodaje Jahić.
Dubinska analiza Tuzlanskog kantona u periodu od 2020. do 2024. godine otkrila je ukupno 580 slučajeva karcinoma grlića maternice.
“Najugroženija dobna skupina su žene između 40 i 69 godina, koje čine čak 77 posto svih oboljelih. Posebno su pogođene žene u dobi od 50 do 69 godina. Ovi podaci jasno ukazuju da je potreban ozbiljan, strateški i sveobuhvatan pristup u borbi protiv karcinoma grlića materice, uključujući: organizovani skrining programi s fokusom na žene starije od 40 godina, povećanje obuhvata HPV vakcinacije, naročito kod mlađih uzrasta, edukativne kampanje s posebnim fokusom na kantone s rastućim brojem slučajeva, uspostavljanje kvalitetnog zdravstvenog informacionog sistema, kako bi se osiguralo pravovremeno, tačno i ujednačeno prikupljanje podataka u svim kantonima”, naglašava Jahić.
Iz Asocijacije za kolposkopiju i patologiju grlića maternice FBiH smatraju da je od posebnog značaja i evaluacija zdravstvenih politika i intervencija, kako bi se utvrdilo da li porast obolijevanja proizlazi iz boljeg otkrivanja ili stvarnog pogoršanja epidemiološke slike.
Zaključili su da je rak grlića maternice bolest koju možemo spriječiti, ali samo ako imamo jasan plan, koordinaciju institucija i kontinuiranu edukaciju.