UKC Tuzla unaprijedio liječenje moždanih aneurizmi

Datum:

U organizaciji Klinike za neurohirurgiju Univerzitetskog kliničkog centra Tuzla uspješno je održan stručno-edukativni workshop iz oblasti endovaskularne neurohirurgije, s fokusom na primjenu WEB (Woven EndoBridge) uređaja, savremenog endovaskularnog implantata namijenjenog liječenju intrakranijalnih aneurizmi, posebno aneurizmi širokog vrata.

Cilj workshopa bio je dodatna stručna edukacija i unapređenje znanja neurohirurškog tima o specifičnostima primjene ovog uređaja u svakodnevnoj kliničkoj praksi. Supervizor projekta i edukator bio je dr. Luce De Paoli iz Klinikum Klagenfurt am Wörthersee (Austrija).

U okviru praktičnog dijela workshopa izvedene su četiri endovaskularne procedure koje su uspješno realizirali timovi neurohirurga Klinike za neurohirurgiju i inženjeri medicinske radiologije Klinike za radiologiju i nuklearnu medicinu UKC Tuzla.

Prema riječima načelnika Klinike za neurohirurgiju UKC Tuzla, doc. dr. med. sci. Mirze Moranjkića, na ovoj klinici se već trinaest godina uspješno izvodi endovaskularno liječenje intrakranijalnih aneurizmi, a uvođenje WEB uređaja predstavlja značajan iskorak u liječenju ovih oboljenja.

„Woven EndoBridge je inovativni endovaskularni uređaj koji se koristi za liječenje intrakranijalnih aneurizmi. Riječ je o samorazvijajućoj mrežici od nitinola koja se postavlja unutar aneurizme kako bi se prekinuo protok krvi i spriječilo njeno pucanje. Posebno je pogodan za liječenje aneurizmi širokog vrata na račvama krvnih sudova u mozgu. Za razliku od ugradnje stenta, koja zahtijeva dvojnu antiagregacijsku terapiju, WEB uređaj se postavlja unutar same aneurizme, zbog čega u velikom broju slučajeva nije potrebna takva terapija. Time se značajno smanjuje rizik od dodatnog krvarenja u mozgu i omogućava izvođenje drugih hitnih neurohirurških zahvata kada je to potrebno. Nakon što se kroz kateter uvede u aneurizmu, uređaj se zahvaljujući osobinama legure nitinola samostalno širi i prilagođava njenom obliku. Po potvrdi pravilnog položaja trajno se odvaja od provodnog sistema i ostaje implantiran u aneurizmi“, istakao je doc. dr. Moranjkić.

Podijeli:

spot_img
spot_img

Povezano
INFO

UKC Tuzla bogatiji za novo sanitetsko vozilo vrijedno 200.000 KM

U Univerzitetskom kliničkom centru Tuzla nedavno je upriličena primopredaja...

Delegacija Eurotransplanta obišla UKC Tuzla: BiH mora hitno povećati broj donora organa

Univerzitetski klinički centar Tuzla danas je ugostio visoku delegaciju...

U Tuzli održan međunarodni simpozij o savremenim izazovima u pulmološkoj onkologiji (VIDEO)

U Tuzli je danas održan međunarodni simpozij „Savremeni izazovi...

UKC Tuzla: Planirane akcije dobrovoljnog darivanja krvi

Poliklinika za transfuziologiju Univerzitetskog kliničkog centra Tuzla objavila je...