Nova studija koju je proveo Geološki institut Sjedinjenih Država (USGS) otkrila je, velikim dijelom zahvaljujući umjetnoj inteligenciji, ležište litija golemih razmjera. Najkonzervativnije procjene pokazuju da bi nalazište moglo sadržavati dovoljno litija da zadovolji devet puta veću potražnju za baterijama za električna vozila koja se očekuje do 2030. godine.
Potražnja za baterijama za električna vozila će eksponencijalno rasti u nadolazećim godinama. Litij se traži sa sve većim interesom i pronalaze se važna nalazišta. U ovom slučaju nalazište se nalazi jugozapadno od Arkansasa, u Sjedinjenim Državama. USGS, Arkansas Department of Energy i Arkansas State Geology Bureau surađivali su u ispitivanju područja poznatog kao Smackover formacija kako bi odredili količinu litija u slanoj vodi koja se može dobiti kao nusprodukt tijekom ekstrakcije nafte i plina.
Preliminarna studija procjenjuje da je u ovoj formaciji prisutno između 5 i 19 milijuna tona litija. Ovo je teoretska procjena koliko litija ima ukupno, ali nije procijenjeno koliko se tog litija tehnički može obnoviti. Ako se može povratiti na način koji je ekonomski isplativ, minimalna procjena od 5 milijuna tona bila bi dovoljna da zadovolji devet puta veću globalnu potražnju za litijskim baterijama u električnim vozilima do 2030. godine.
USGS je koristio strojno učenje, vrstu umjetne inteligencije, za analizu uzoraka iz formacije Smackover. Zatim ih je usporedio s bazama podataka USGS-a o uzorcima slane vode i vode iz proizvodnje ugljikovodika. Model strojnog učenja zatim je upotrijebio te podatke za predviđanje koncentracija litija u cijeloj regiji i generiranje karata, uključujući područja s kojih uzorci litija nisu fizički prikupljeni.
Podsjetimo, litij je ključni mineral čija je globalna potražnja porasla posljednjih godina. Kako energetska tranzicija bude napredovala, litij će biti strateška roba usporediva s naftom ili plinom u prošlom stoljeću, i ekonomski i geopolitički, piše Revijahak.hr.