Visoki komesarijat Ujedinjenih nacija za izbjeglice (UNHCR) upozorio je danas da prijeti opasnost da zbog sve manjih izdvajanja za humanitarne potrebe ubuduće neće moći da finansira direktnu humanitarnu pomoć za do 11,6 miliona izbjeglica.
To je priblližno trećina izbjeglica i raseljenih osoba o kojima se UNHCR brinuo prošle godine, navodi se u novom izvještaju humanitarne agencije UN-a.
Kako se navodi, to je fatalna posljedica sve većeg broja izbjeglih i raseljenih, sve manje finansijske podrške u svijetu i političke apatije, a ishod najteže pogađa žene i djecu.
Finansijske potrebe za programe i operacije UNHCR-a za 2025. godinu iznosile su 10,6 milijardi dolara, a polovinom godine je realizovano samo 23 odsto te sume.
Širom svijeta ukinuti su ili suspendovani izbjeglički programi vrijedni 1,4 milijarde dolara, koji se odnose na svaki sektor i operaciju UNHCR-a i na kritičnu podršku i pomoć neophodnu za zaštitu ljudskih života.
Kao primjer se navodi da su ti finansijski rezovi primorali UNHCR da suspenduje operacije preseljenja izbjeglica iz pograničnih područja na bezbjednije lokacije, kao što je slučaj u Čadu ili Južnom Sudanu, zbog čega je hiljade ljudi ostalo u kolektivnim centrima, bez pristupa pijaćoj vodi i hrani.
Manjak sredstava u Južnom Sudanu teško pogađa registraciju, zaštitu djece, pružanje pravne pomoći i prevenciju polnog nasilja, pa je u toj zemlji zatvoreno oko 75 odsto sigurnih kuća za žene i djevojke koje je podržavao UNHCR. Bez pristupa medicinskoj i psihosocijalnoj i materijalnoj pomoći u toj zemlji je ostalo oko 80.000 izbjeglih žena.
U Bangladešu su u izbjegličkim logorima manjinskog naroda Rohinja smanjene aktivnosti UNHCR-a na zdravstvenom i obrazovnom zbrinjavanju oko 230.000 djece, a ugroženi su i programi UNHCR-a u Libanu i Nigeru.
UNHCR u saopštenju navodi i problem finansijske podrške za oko oko 1,9 miliona Afganistanaca koji su se dobrovoljno ili pod prisilom vratili u svoju zemlju. Takođe, u pojedinim zemljama obustavljena su ulaganja u jačanje sistema azila i rješavanje pravnog statusa izbjeglica, kao što je slučaj u Kolumbiji, Ekvadoru, Kostariki ili Meksiku.
Kako je saopšteno, ukoliko bi dodatna finansijska pomoć ponovo počela da pristiže, UNHCR raspolaže sistemima i posjeduje partnere i iskustvo da vrlo brzo ponovo nastavi i intenzivira pomoć izbjeglicama.