Vlada Republike Hrvatske predložila je izmjene Zakona o strancima, kojima se regulira status i zaštita stranih radnika. Premijer Andrej Plenković istakao je da u Hrvatskoj trenutno radi 113.000 radnika iz trećih zemalja, od čega najviše iz Bosne i Hercegovine. Novi zakon donosi niz promjena, a među ključnim su produženje dozvola za rad i boravak, strože kontrole posredničkih agencija te pravila za smještaj radnika.
Produženje dozvola i sigurniji radni status
Jedna od najvažnijih promjena odnosi se na trajanje dozvola za boravak i rad. Umjesto dosadašnjih godinu dana, novi zakon predviđa dozvole u trajanju od tri godine, dok će sezonski radnici moći raditi devet umjesto šest mjeseci.
„Ovo je povoljnije i za radnike i za poslodavce, jer se smanjuje birokratska procedura i omogućava veća stabilnost radne snage“, izjavio je Tomislav Bačić, predsjednik Strukovne grupe građevinara Županijske komore Dubrovnik, javlja Slobodna Dalmacija.
![](https://forbes.n1info.ba/wp-content/uploads/2024/04/radne-dozvole100-1024x695.jpg)
Strože kontrole posredničkih agencija
Jedan od čestih problema u zapošljavanju stranih radnika bio je dolazak radnika koji ne odgovaraju ugovorenim poslovima. Novi zakon propisuje da posredničke agencije moraju garantovati adekvatan izbor radnika, uz probni period od mjesec dana.
„Desi se da očekujete tesare, a dođu čistači. Zbog toga se sada uvodi obaveza agencija da u slučaju neprikladnih radnika u roku od mjesec dana obezbijede adekvatnu zamjenu“, pojasnio je Bačić.
Pravila za smještaj i jednake plate za domaće i strane radnike
Zakonom se uvode i standardi za smještaj radnika – poslodavci će morati dokazati da im pružaju adekvatan smještaj. Također, propisano je da plata stranih radnika ne smije biti niža od plate domaćeg radnika na istom radnom mjestu.
Dodatno, uvode se strože kontrole poslodavaca kako bi se spriječila zloupotreba sistema. Oni koji ne budu prijavljivali radnike na obavezna osiguranja bit će stavljeni na tzv. “crnu listu”, dok će firme koje zapošljavaju stranu radnu snagu morati ispunjavati finansijske kriterije – minimalni mjesečni promet od 10.000 eura za pravna lica i 15.000 eura u šest mjeseci za obrtnike.
Bolji uslovi za sezonske radnike i visokoobrazovanu radnu snagu
Predstavnik Ceha ugostitelja pri Obrtničkoj komori Đani Banovac podržava prijedlog zakona, ističući da donosi sigurnost i poslodavcima i radnicima.
„Potreba za radnom snagom je ogromna, a novi zakon je korak naprijed. Sigurno će se vremenom dodatno prilagođavati, ali već sada strani radnici mogu biti sigurniji nego prije dvije godine“, rekao je Banovac.
Također, kako bi se olakšao dolazak visokoobrazovanih stranih radnika, valjanost Plave karte, dozvole za boravak i rad visokokvalifikovanih radnika, produžava se s dosadašnjih 24 na 48 mjeseci.
Novi zakon, ukoliko bude usvojen, osigurat će bolje uslove za strane radnike u Hrvatskoj, spriječiti zloupotrebe i stvoriti stabilniji pravni okvir za zapošljavanje radne snage iz trećih zemalja.