Uspjeh je nešto što vam se čini nedostižno? Imamo rješenje, oprostite se od sedam ograničavajućih navika

Datum:

Teško je stalno biti na vrhu. Više nego ikad smo upleteni u nametnuti koncept uspjeha. Moramo biti dobri baš u svemu i uvijek, dok s druge strane, pojam neuspjeha ukratko predstavlja spektar negativnih emocija koje nikako ne želimo iskusiti.

Na tu temu su mnogi progovorili, a među njima i svjetski poznati sprinter Usain Bolt koji je izjavio kako vjeruje da upravo strah od neuspjeha ograničava mnoge na putu prema uspjehu.

Loše navike

Štoviše, trčeći za uspjehom nakon nekog vremena ćete zasigurno iskusiti iscrpljenost, bez da ste doista svjesni koje se to loše navike skrivaju u pozadini. Štoviše, možda vas baš te svakodnevne navike sprječavaju da ostvarite svoj puni potencijal. Sljedeći primjeri su savršeni obrasci koji opisuju unutarnje ‘ja‘ emocionalne vampire. 

1. Zanemarujete fizičko zdravlje

Evo nekoliko čestih situacija:

  • Preskačete obroke? 
  • Nakon sati i sati provedenih pognuti nad radnim stolom, shvatite da se ni jednom niste ustali i da vas sve boli?
  • Ne pamtite kad ste zadnji put popili vodu izuzev one pune šalice crne kave od jutra?

Ako se pronalazite u jednom od navedenih primjera, zanemarujete svoje fizičko zdravlje. Tijelo je stvoreno za kretanje. Stoga da bi funkcioniralo optimalno, potrebni su mu redoviti obroci, hidracija i tjelovježba. U suprotnom razina energije će neizbježno pasti, a i put prema uspjehu će nesumnjivo biti dalek.

2. Pun raspored

Stavljanje obveza u raspored je odlična stvar, međutim, ako ste upali u mrežu radoholičarstva, on je vjerojatno u potpunosti preplavljen raznim zadacima za čije bi im izvršenje zapravo trebalo, pa barem tri dana. Loša vijest za vas je da dan ima ‘samo‘ 24 sata u koja je izuzetno nužno uklopiti i spavanje, ali i sve spomenute potrebe.

Konačno, taj prepun raspored može biti očiti uzrok vaše iscrpljenosti koja nesumnjivo dovodi do izgaranja. Zato, naučite reći ‘ne‘. Prioritizirajte ono što vam je važno, od onoga što nije. Od koristi u tom procesu od pomoći Eisenhowerova matrica, poznatija kao hitno i bitno matrica.

3. Digitalni ekrani

Ili kradljivci energije. Dok nas povezuju sa svijetom i doista su važni, s druge strane očiti su uzročnici naše iscrpljenosti. Pojednostavljeno, svaka obavijest, e-mail, ili naoko bezbrižno čitanje novosti na društvenim mrežama zahtijevaju našu pažnju i energiju. Konstantno zvonjenje može dovesti do mentalnog umora. No, postoji jednostavno rješenje. Odredite dio dana u kojem ćete u potpunosti biti isključeni od digitalnih ekrana. Dajte svom umu malo vremena da se odmori i napuni. 

4. Briga o sebi

Odlično se nadopunjava na prethodni problem s digitalnim ekranima, no ima toga još. Užurbanost života (posao, obitelj, druženja) nas vrlo lako mogu dovesti do toga da sebe stavimo na zadnje mjesto. Zanemarivanje brige o sebi siguran je način da iscrpite svoje zalihe energije. Kako to promijeniti? U onom svom prepunom rasporedu ostavite mjesta za sebe. To može biti kratka šetnja parkom, desetominutna meditacija ili opuštajuća kupka. Vjerujte, potrebno vam je. 

5. San, što je to?

Odraslima je u prosjeku potrebno između sedam do devet sati sna u kojim se tijelo regenerira. Često to završi tako da radimo do kasno, a onda se kao znak odmora, prebacujemo na one druge ekrane te kao svojevrsnu relaksaciju gledamo omiljene serije ili filmove. Najčešće do kasno u noć, a to je loša navika koja je još jedan uzrok naše iscrpljenosti. Nedostatak sna ne samo da uzrokuje umor tijekom sljedećeg dana, već umanjuje kognitivne sposobnosti, pamćenje, donošenje odluka, pa čak i kreativnost. Sve ono što vam je zapravo potrebno za uspjeh. Zbog toga, dajte prednost kvalitetnom snu. 

6. Prestrogi ste prema sebi

Mnogi se ponašaju tako. Postavljaju si visoka očekivanja, a ako njihovo ostvarenje ne bude onako kako je s početka zacrtano, dolazi do velikog razočarenja. U redu je činiti pogreške, imati slobodne dane i potpuno je u redu je ne biti savršen. Konstantno prekoravanje samog sebe i razmišljanje o vlastitim nedostacima samo crpi energiju i koči vas na putu do uspjeha. Stoga, budite blagi prema sebi. 

7. Zanemarujete mentalno zdravlje

Jednako kao što je važno fizičko blagostanje, važno je i mentalno. Stres, tjeskoba, depresija… sve to može crpiti vašu energiju i omesti vaš učinak. Ključno je prepoznati znakove koji vam jasno daju do znanja da je vaše mentalno zdravlje ugroženo i po potrebi potražiti pomoć. Ne podcjenjujte moć razgovora s prijateljem od povjerenja ili stručnjaka. Održavanje dobrog mentalnog zdravlja ključno je za održivu razinu energije i uspjeh. Neka vam to bude prioritet.

Ako se prepoznajete u nekim od navedenih primjera, vrijeme je da napravite neke promjene i da budete strpljivi. Transformacija ne nastaje preko noći već zahtijeva vrijeme, no svaki korak koji poduzmete prema zdravijim navikama, korak je prema uspješnijem životu.

zivim.hr/freepik

Podijeli:

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Povezano
INFO

Prof.dr. Elvis Vardo: “Kako da navika ne postane ovisnost?” (VIDEO)

U današnjem otvorenom radijskom programu, razgovarali smo sa prof.dr....

Sezona je prehlada: Donosimo nekoliko savjeta kako da izbjegnete šmrkav nos, bolno grlo…

Počela je sezona potrošenih maramica i tople pileće juhice...