Organizacije ratnih veterana i civilnih žrtava rata 1992-1995. iz bosanskohercegovačkog entiteta Federacija Bosne i Hercegovine (FBiH) zahtijevaju od nadležnih državnih institucija da odmah pristupe procesuiranju preostalih predmeta ratnih zločina.
U dokumentu “Put istine i pravde”, od Tužilaštva i Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Bosne i Hercegovine traže da “bez odlaganja” učine sve kako bi se odmah pristupilo procesuiraju predmeta “s A-liste Haškog tribunala prema Pravilima puta Rimskog sporazuma”.
Potpisnice Dejtonskog sporazuma 1996. potpisale su Rimski sporazum i Pravila puta prema kojem su od 2004. predmeti Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY) predati Tužilaštvu BiH. Oznaku A nosili su predmeti u kojima je utvrđeno postojanje dokaza za osnovanu sumnju u počinjenje teških kršenja međunarodnog humanitarnog prava.
Predstavnici 16 organizacija veterana rata i civilnih žrtava rata zatražili su od Tužilaštva BiH da odmah “pristupi procesuiranju negatora genocida” u Srebrenici 1995, osoba koje veličaju ratne zločine i “glorifikuju zločince”.
Organizacije su također zatražile intenziviranje potrage za nestalim u proteklom ratu.
Organizacije najavljuju da će početi proceduru “prekida saradnje s pravosuđem BiH” i pokretanja zahtjeva za “završetak predmeta u BiH pod pokroviteljstvom Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove (MRMKS)”, ukoliko u roku tri mjeseca ne dobiju odgovore.
Murat Tahirović , predsjednik Udruženja žrtava i svjedoka genocida, kazao je da će u tom slučaju razmotriti i druge opcije, poput “masovnih protesta pred pravosuđem BiH”.
ICTY je bio sud Ujedinjenih naroda koji se bavio ratnim zločinima počinjenim tokom sukoba na Balkanu 1990-ih, a mandat mu je trajao od 1993. do 2017.
BiH još traga za oko 7.600 nestalih u ratu 1992-1995, podaci su Instituta za nestale BiH.