Zašto žene vole voziti električne automobile: Idealni za istraživanje svakog kutka svijeta

Datum:

Jeste li znali da je prvo uspješno putovanje na velike udaljenosti automobilom napravila žena? Njemica Bertha Benz je prešla 106 kilometara u Benz Patent-Motorwagen Number 3 nakon što vozilo nije dobilo priznanje javnosti. Nije rekla svom mužu, Carlu Benzu, o svojim planovima, on nije vjerovao da je takvo putovanje moguće.

Zahvaljujući svojoj hrabrosti, razbila je predrasude prema novom vozilu i time podstakla ekonomski uspjeh kompanije. Ona je prva vozačica i prva osoba koja se upustila izvan kraćih probnih vožnji.

Želja za pisanjem

Odrastala sam u Njemačkoj i testiram automobile od 2014. Brzo sam shvatila da je to moja strast. Neobično je što sam na prvom stepenu studirala egiptologiju, koptologiju i istoriju medicine. Tokom magistarskog studija, školovalasam se i za urednika fotografija na jednoj velikoj televizijskoj stanici. Zaista sam uživala raditi u medijima i želja za pisanjem je postajala sve jača. Mnogo godina kasnije napravila sam korak da studiram novinarstvo i pisala, zapravo, pišem za velike svjetske časopise.

Godine 2019., preselila sam se u Oman da naučim arapski i odatle sam letjela širom svijeta da testiram najnovije automobile. Kada sam, u februaru 2021., odlučila da vozim rutu od Njemačke do Bosne i Hercegovine električnim automobilom, moje kolege su mislile da sam luda.

Elektromobilnost još nije bila spremna za takvu avanturu, uglavnom zbog nedostatka infrastrukture za punjenje. Ali mene vodi moja radoznalost i živim od mudrosti: „Život je tamo gde još nismo bili.“ Šta se može dogoditi osim da ostanem s praznom baterijom? Za mene problemi ne postoje, samo situacije i mi smo ti koji ih prihvatamo i postupamo po njima. Moje prvo električno putovanje od Augsburga do Sarajeva bilo je apsolutno uspješno! S ovog putovanja napravljeno je šest reportaža koje prikazuju ljepotu zemlje. Čak se tvrdi da sam ja prva putovala iz Njemačke s električnim automobilom. I još sama kao žena! Ne znam da li je to istina. Ali to mi nije važno. Moja vizija je bila i jeste da dokažem, kao žena u tradicionalno muškom svijetu automobila, da mogu uspješno istražiti svaki kutak svijeta električnim automobilom.

Iskustva drugih

Ovo putovanje me je oblikovalo. Spontano sam odlučila da se preselim u Sarajevo, da naučim i pišem više o ovoj zemlji. Ali i promovirati elektromobilnost ovdje. Jesam li prije selidbe napravila plan? Ne! “Čovjek planira, Bog se smije” je vrlo mudra izjava. Došla sam, vidjela i jednostavno se odvezao! Iako je Bosna i Hercegovina još u ranoj fazi razvoja infrastrukture električne mobilnosti, ona ima značajan potencijal. Kada sam 2021. putovala, nije postojala zvanična mreža za punjenje. Danas postoji gotovo 370 mogućnosti za punjenje. Iako je potrebno još mnogo posla, Bosna i Hercegovina ima priliku učiti iz iskustava drugih zemalja i izgraditi modernu infrastrukturu prilagođenu održivom razvoju, te čak postati vodeća najizlaznija destinacija za vlasnike e-automobila.

To je najodrživiji način putovanja, drugi nakon hodanja i vožnje biciklom, i čuva Majku prirodu. E-mobilnost predstavlja odgovornu mobilnost, ne samo za sadašnje nego i za buduće generacije. Uprkos predrasudama o baterijama i izvorima energije za punjenje, električni automobili imaju bolju ekološku ravnotežu u odnosu na vozila s motorima s unutrašnjim sagorijevanjem. Osim toga, vožnja električnog automobila donosi niz prednosti: mir, tečno kretanje i činjenicu da svaki prekid punjenja doprinosi boljoj koncentraciji. Stoga je za mene električni automobil savršeni pratilac za žene, jer ona razumije koncept iza njega. Električni automobil je elegantan, ali suzdržan, moćan, ali tih, privlačan za oči, ali nije nametljiv, baš kao žena.

Sadašnjost i budućnost

Kao strastveni istraživač mobilnosti i održivosti, sada imam priliku svjedočiti razvoju e-mobilnosti u različitim dijelovima svijeta. Za mene automobil simbolizira genijalnost ljudskog mozga, koji je u stanju proizvesti takve izume. Fascinantno je koliko se tehnologija razvila od tada, ali i koliko potencijala postoji za poboljšanje. Divno je svjedočiti ovim razvojima kao savremeni svjedok.

Svoj rad doživljavam kao misiju koja spaja prošlost, sadašnjost i budućnost. Moji ciljevi su fleksibilni, jer vjerujem da je putovanje važnije od odredišta. Fokus na održivost i očuvanje prirode vodi moje djelovanje. Inspirisanariječima Rabindranata Tagorea, nastojim ostaviti bolji svijet budućim generacijama i posaditi simbolično drveće čiji će plodovi koristiti onima koji dolaze poslije nas. Ne mogu reći kako izgleda moja budućnost. Ali ono što je sigurno jeste da ću ponovo “rizikovati”! Jer ako to ne uradite, onda tek živite rizično! Ono što znam jeste da ću “rizikovati” u Bosni i Hercegovini. Ima još mnogo divnih priča koje treba ispričati van njenih granica. Da, u ovoj mladoj evropskoj zemlji u obliku srca sam konačno svoja na svome, piše Mirella Sidro, konsultantica za e-mobilnost i održivost.

Podijeli:

spot_img
spot_img
spot_img

Povezano
INFO

5 razloga zašto žene imaju hladnije ruke nego muškaraci

Naučnici sa Cambridgea testirali su teoriju da su ženama...

Javna diskusija povodom 8. decembra– Dan sjećanja na stradanje žena u ratu u Bosni i Hercegovini

Mirovne aktivistkinje ženskih nevladinih organizacija, članice i podržavateljice Inicijative...

Vozačice hitne pomoći: Heroine koje spašavaju živote i ruše predrasude (FOTO)

Istanbulske vozačice hitne pomoći prave su heroine koje svojim...