Šmit i Cvijanović danas pred Savjetom bezbjednosti UN-a, svako sa svojim izvještajem za BiH

Datum:

Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda danas će održati redovitu polugodišnju raspravu o stanju u Bosni i Hercegovini. Izvješće Visokog predstavnika trebalo bi biti točka dnevnog reda na današnjoj sjednici Vijeća sigurnosti UN-a. Uz Šmita, u radu sjednice sudjelovaće i Željka Cvijanović, predsjedateljica Predsjedništva BiH. Oprečni stavovi političara Federacije BiH i Republike Srpske uoči današnjeg zasjedanja Vijeća.

Visoki predstavnik u BiH Kristijan Šmit, u izvještaju koji je poslao uoči sjednice Vijeća sigurnosti UN-a, naveo je kako je izvještajni period obilježio značajan porast tenzija, što nesumnjivo predstavlja trenutnu krizu u našoj zemlji. Uz Šmita, u radu sjednice učestvovaće i Željka Cvijanović, predsjedavajuća Predsjedništva BiH. Očekuje se obraćanje i visokog predstavnika i Cvijanović, koja je poručila da na sjednici neće glumiti da govori u ime cijele BiH, što je izazvalo dodatne reakcije.

“Najveći dio Vijeća sigurnosti vrlo dobro zna ko su glavni uzročnici krize u BiH i tu nema nikakve dileme, bilo bi dobro da članica predsjedništva, trenutna predsjedavajuća, gospođa Cvijanović zastupa stavove države BiH jer je ona tamo u ime Predsjedništva BiH”, kaže član Predsjedništva BiH Denis Bećirović.

“Kao što su joj dali vizu kao članu Predsjedništva, mogli bi i da joj kažu “ako nećete da govorite kao član Predsjedništva onda nemate mjesto ovdje”, ali neće to da napravi niko, zbog toga što smo mali, a mi nećemo da shvatimo da smo mali”, stava je bivši diplomata Zlatko Dizdarević.

Vlast u Republici Srpskoj ohrabruje prisustvo Željke Cvijanović na sjednici Vijeća, dok opozicija ukazuje na činjenicu da se sistemski razara cijelo društvo.

“Naravno da imamo tu i Željku Cvijanović, velika je stvar da je ona u ovom trenutku predsjedavajuća i da će ona izložiti našu istinu, očekujemo da imamo tu prednost neku i mislimo da je dobra stvar za RS da će sjednica biti u ovom trenutku”, istakao je poslanik SNSD-a u NSRS Srđan Mazalica.

“Za nas Srbe i RS vitalni interes je da se čuva Dejton i ono što smo dobili u Dejtonu, da sve institucije funkcionišu. Sistemski se razara cijelo društvo da bude podređeno jednom čovjeku, a ne RS, Milorad Dodik i njegova politika doveli su do toga da trenutno imamo nekoliko hiljada pripadnika EUFOR-a”, izjavio je poslanik Liste “Za pravdu i red” u NSRS Nebojša Vukanović.

Političari u Federaciji Bosne i Hercegovine ističući ciljeve kojima teže kroz svoje djelovanje, naglašavaju značaj uloge i djelovanja međunarodne
zajednice.

“Kad pročitam to izvješće, vrlo jasno ćemo se očitovati oko tog izvješća. Nadam se da u njemu je urađeno ono što je trebalo biti u izvješću – realno sagledana situacija izazova u BiH kojih je jako mnogo, i onih koji žele građanstvom stvoriti unutarnji jedan prostor od BiH, kao i oni koji bi željeli od straha tog unitarizma cijepati BiH”, stava je predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović.

“Mi smo rekli puno šta imamo o tome, nastavićemo tako, SNSD koji predvodi ovaj državni udar nije naš partner, niti će biti”, kratko je prokomentarisao ministar prometa i komunikacija BiH Edin Forto (NS).

“Međunarodna zajednica ne može kazati “neka se domaći faktori dogovore”, nemoguće je dogovoriti se s Miloradom Dodikom u situaciji kada on ruši ustavni predak zemlje, kada atakuje na same temelje državnosti BiH”, navodi poslanik u Predstavničkom domu PSBiH Safet Kešo (SDA).

Postavlja se pitanje hoće li zasjedanje Vijeća sigurnosti UN-a polučiti konkretnije stavove u prevazilaženju trenutne krize u našoj zemlji?

“Nikakva posljedica konkretna neće biti osim dodatnog novog koraka mržnje koja će se proizvoditi kod nas jer će svako interpretirati svoje stavove s razlogom ili bez razloga, tačne ili netačne, interpretirat će ih na način koji će s druge strane proizvoditi animozitet, proizvodit će mržnju, što je u krajnjoj liniji smisao politike u BiH”, rekao je Dizdarević.

Podsjećamo i Vlada Republike Srpske uputila je svoj izvještaj Vijeću sigurnosti UN-a. Na zasjedanju Vijeća sigurnosti UN-a, osim o polugodišnjem izvještaju OHR-a, očekuje se i rasprava o mandatu misije EUFOR “Altea”, koji ističe 1. novembra.

IzvorBHRT

Podijeli:

spot_img

Povezano
INFO

Danas zadnji rok koji je Šmit dao vlastima, hoće li institucije kulture ipak zatvoriti svoja vrata? (VIDEO)

Danas je posljednji rok koji je visoki predstavnik u...

Koordinacija boračkih organizacija i saveza TK: “Za nas je Kristijan Šmidt persona non grata u BiH” (VIDEO)

Koordinacija boračkih organizacija i saveza TK  održala je danas...