Suđenje Oriću odgođeno, razlog nepoznat

Nastavak suđenja ratnom komandantu takozvane Armije BiH u Srebrenici Naseru Oriću i pripadniku te vojske Sabahudinu Muhiću za zločine nad srpskim zarobljenicima 1992. godine koje je bilo najavljeno za sutra odgođeno je za 23. februar, rekla je Srni Orićev branilac Lejla Čović, dodajući da ne zna razlog zašto je ročište odgođeno.
“Razlog zašto je suđenje odgođeno znaju Sud i Tužilaštvo BiH, a ja ne znam”, izjavila je Čovićeva.

Portparol Tužilaštva BiH Boris Grubešić rekao je Srni da se odgovor o razlogu otkazivanja ročišta može dobiti u Sudu BiH jer “oni zakazuju ročišta i to moraju znati”.

Portparol Suda BiH Aida Delić Volaš rekla je Srni da ne zna da je došlo do otkazivanja sutrašnjeg suđenja.

“Ako ga nema na rasporedu onda je očito otkazano, a mi ne znamo zbog čega. Nije nam javljeno”, izjavila je Volaševa.

Prvo ročište Naseru Oriću i Sabahudinu Muhiću za zločine nad srpskim zarobljenicima 1992. godine pred Sudom BiH održano je 26. januara.

Tužilac Tužilaštva BiH Miroslav Janjić tada je najavio ispitivanje 31 svjedoka, među kojima je jedan zaštićeni svjedok, kao i izvođenje 63 materijalna dokaza.

Janjić je u uvodnom izlaganju rekao da će tužilaštvo dokazati da je u periodu na koji se odnosi optužnica Orić bio komandant Štaba Teritorijalne odbrane Srebrenice i Podrinja, a Muhić njen pripadnik, kao i da su žrtve imale status ratnih zarobljenika.

Odbrana je navela da Tužilaštvo nije imalo nijedan dokaz na osnovu kojeg je zasnovana optužnica. Advokat Lejla Čović rekla je da je pozadina ovog procesa hapšenje Orića u Švajcarskoj i da je Tužilaštvo BiH nastojalo da ga optuži kako bi opravdalo njegovo izručenje BiH.

Optuženi su 19. oktobra negirali krivicu pred Sudom BiH.

Orić se brani sa slobode, uz ograničeno kretanje samo na području Federacije BiH i obavezno sedmično javljanje nadležnim policijskim službama.

On je 26. juna izručen BiH iz Švajcarske, gdje je uhapšen 10. juna po potjernici Srbije zbog ratnih zločina počinjenih u selima oko Srebrenice.

Orićevo izručenje iz ekstradicionog pritvora, u kojem je proveo 14 dana, tražila je Srbija, ali i BiH, nakon čega je švajcarski sud odlučio u korist BiH.

(Vijesti.ba / SRNA)

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti javno objavljena.Potrebna polja su obilježena *

*