Cijene kakaovca i kave naglo pale, trgovci strahuju za potražnju

Datum:

Cijene kakaovca i kave naglo su pale na svjetskim tržištima budući da je trgovce uznemirio val američkih carina, raspirivši zabrinutost za potražnju.

Američki predsjednik Donald Tramp objavio je u srijedu “Dan oslobođenja” najavom carina od 10 posto na uvoz iz zemalja iz cijelog svijeta. Vošington planira i dodatne “recipročne” carine, istaknuvši manjak u robnoj razmjeni s brojnim trgovinskim partnerima.

Carinski val poljuljao je i svjetska tržišta robe.

Cijena kakaovca potonula je tako u ponedjeljak u terminskim ugovorima na londonskoj burzi za 3,1 posto u odnosu na zatvaranje trgovine na kraju prošlog tjedna, na 6.171 funti po toni (7.907 dolara). 

Američki potrošači konzumiraju najviše čokolade u svijetu, a SAD je ujedno i najveći svjetski uvoznik prerađenih proizvoda od kakaa, poput kakaova maslaca. Takvi proizvodi stižu na američko tržište iz Europske unije, Malezije i Indonezije, koje će od sada plaćati carine od 20 odnosno 24 i 32 posto.

Carine bi mogle zatomiti američku potražnju za čokoladom, ali trgovci napominju da pad cijena kakaovca donekle ograničava strah od moguće smanjene opskrbe. Očekuje se da će u glavnoj poljoprivrednoj sezoni koja traje od 1. travnja do 30. rujna najveći svjetski proizvođač Obala Bjelokosti zabilježiti najgori urod u deset godina.

Pale su i cijene kave pa se tako arabicom u petak nakon podneva na terminskom tržištu burze ICE trgovalo po cijeni od 3,7395 dolara po funti (oko 0,45 kilograma), nižoj za tri posto u odnosu na zatvaranje trgovine u četvrtak.

Arabika je u ponedjeljak pojeftinila za 0,6 posto u odnosu na kraju trgovanja u petak, na 3,6335 dolara za funtu (nešto manje od pola kilograma). Nakratko se bila spustila na samo 3,555 dolara. U petak bila je pala za nekih tri posto..

Cijena robuste bila je u u ponedjeljak nakon podneva u minusu tri posto i stajala je 4.972 dolara po toni.

„Nakon ‘oslobođenja’ brojne pošiljke proizvođača kojima je SAD uveo najveće carine ući će u labrint u potrazi za potražnjom u drugim zemljama”, objašnjavaju analitičari nizozemske banke Rabobank u izvješću.

Ta će pak nova potražnja uključivati “trošak efikasnosti”, dodaju.

SAD nije naplaćivao carine na uvoz kave još od 18. stoljeća i nameti će povećati troškove i dodatno zakomplicirati poslovanje američkih uvoznika i pržionica koji već muku muče s izuzetno visokim cijenama kave, istaknuli su trgovci.

Od studenog 2024. do ožujka ove godine cijene arabike u terminskim ugovorima na burzi ICE porasle su čak 70 posto zbog lošeg uroda u Brazilu i drugim velikim regijama-proizvođačima.

Najveći je svjetski proizvođač robuste pak Vijetnam, koji zauzima treće mjesto na ljestvici dobavljača kave za američko tržište. SAD je najveći konzument kave u svijetu.

IzvorBHRT

Podijeli:

spot_img
spot_img

Povezano
INFO

Njemački izvoz u SAD poskočio u veljači

Njemački izvoz osjetno je porastao u veljači, odražavajući skok...

Šta je efikasnije: 10 hiljada koraka dnevno ili 30 minuta treninga?

Kada fitnes narukvica pokaže 10.000 koraka dnevno, u iskušenju...

Hrvatska: Sve spremno za vraćanje vojnog roka, čeka se na usvajanje zakona

Potpredsjednik Vlade Republike Hrvatske i ministar odbrane Ivan Anušić...

Forto: BHANSA ne smije stati sa radom, o Planu rasta nismo pričali

Ministar komunikacija i prometa Bosne i Hercegovine Edin Forto...